Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Ciuchcia na plusie

Marzena Domaradzka, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Mijający sezon był dobry dla rewalskiej ciuchci. Kolejka przewiozła już 100 tysięcy turystów, a przecież to jeszcze nie koniec. Do końca września, w każdy weekend można ruszyć na turystyczny szlak. Od października rewalskie cacko pójdzie na zasłużony wypoczynek, a rozpocznie się wielomilionowa inwestycja związana z rewitalizacją kolei. Pierwsze zadanie - wymiana torowiska.
Sezon rozpoczął się mocnym akcentem, kiedy we wszystkich stacjach relacjonowano pobyt prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na wybrzeżu i jego słynną przejażdżkę rewalską kolejką wąskotorową. - To był dla nas prawdziwy sprawdzian. Liczyliśmy na to, że w maju i czerwcu będziemy mieli mnóstwo chętnych, tymczasem te dwa miesiące okazały się słabsze, niż w poprzednich latach - tłumaczy Hanna Nowak z referatu kolejnictwa UG Rewal. Na całe szczęście lipiec i sierpień przeszedł najśmielsze oczekiwania. Tłumy turystów ustawiały się w kolejce do kas. Do końca sierpnia przewieziono 100 tysięcy turystów, a kolejka zarobiła blisko 700 tysięcy złotych.

Dużym wzięciem cieszyły się także przejażdżki drezynami. - To nowość na skalę ogólnopolską. Na specjalnym zamkniętym torze, niezwykle urokliwym pod względem krajobrazowym jeździły cztery drezyny, których konstruktorem jest Marek Kaniewski. Zorganizowaliśmy nawet wyścigi maszyn. Ten sezon pokazał, że zainteresowanie tą nową propozycję jest spore - deklaruje Hanna Nowak.

Magiczna kolejka pojeździ jeszcze do września. W każdy weekend będzie można wsiąść na wąskie tory i przejechać wzdłuż Wybrzeża Rewalskiego. Potem skład wróci do Gryfic, gdzie poddany zostanie sezonowej odnowie. W tym czasie rozpocznie się wymiana torowiska na odcinku 10 km od Pogorzelicy do Trzęsacza. Formalności związane z tą przeszło 16 mln inwestycją są już dopięte na ostatni guzik. Wydano pozwolenia na budowę, a gmina otrzymała dotacją w z Regionalnego Programu Operacyjnego. Lada dzień ogłoszony zostanie przetarg dla wykonawców. - To wielkie przedsięwzięcie musimy rozpocząć się do końca tego roku - mówi Robert Skraburski, wójt Rewala.

Remont torowiska to pierwszy etap gigantycznego przedsięwzięcia, jakie zaplanowała gmina Rewal. Wraz z pracami na torach, rozpoczną się prawdopodobnie remonty na poszczególnych dworcach węzła rewalskiego. Plan rewitalizacji, który oszacowano na 40 mln złotych, zakłada lifting wszystkich przystanków, które wystylizowane zostaną na XIX stacyjki. Prócz kas biletowych, planowane jest stworzenie punktów informacji turystycznej, wypożyczalni rowerów, a z czasem na kilku z nich mini hosteli, ekspozycji parowozów oraz bibliotek tematycznych. - To będzie prawdziwy renesans - mówi wójt Rewala. - Nasi mieszkańcy już nie wyobrażają sobie tej gminy bez kolejki.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy