Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Polsko-chińskie wagony

wp.pl za IAR Polskie Radio,

dodane przez Bodek

PKP Cargo wraz z chińską firmą China CNR Corporation powołały spółkę, która zajmie się produkcją wagonów na rynek Polski oraz całej Unii Europejskiej. Porozumienie w tej sprawie przedstawiciele firm podpisali w mieście Jinan w prowincji Shandong.
Prezes PKP Cargo S.A. Wojciech Balczun w rozmowie z Polskim Radiem poinformował, że polsko-chińska spółka będzie miała swą siedzibę w Szczecinie, gdzie będzie odbywał się finalny montaż części wagonów sprowadzanych z fabryki w Chinach.

Wagony ze Szczecina mają zasilić tabor PKP Cargo, będą jednak sprzedawane także zarówno w Polsce jak i w innych państwach Unii Europejskiej. Prezes Balczun stwierdził, że umiejscowienie produkcji wagonów w Chinach przyczyni się do obniżenia ich ceny. W Szczecinie prócz montażu wagony przejdą także proces certyfikacji, niezbędny do dopuszczenia ich do sprzedaży. Prezes Balczun zwrócił uwagę, że głównie ten czynnik stanowił przeszkodę dla chińskich firm w wejściu na unijne rynki.

PKP Cargo prócz dostaw tańszych wagonów na własne potrzeby, będzie także czerpało zyski z ich sprzedaży do innych kontrahentów w Polsce i Europie. Produkcja wagonów ma być rozpoczęta w 2010 roku. Spółka powołana przez PKP Cargo i China CNR Corporation jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na unijnym rynku. Wojciech Balczun potwierdził, że strona chińska jest również zainteresowana udziałem w prywatyzacji PKP Cargo.

źródło: wp.pl

możliwość komentowania została wyłączona