Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Trójmiasto: Metropolia aż do Pruszcza Gdańskiego

Katarzyna Moritz, www.trojmiasto.pl,

dodane przez Bodek; zmodyfikowane

Już niebawem mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego będą mogli dojechać do Gdańska w 12 minut. SKM zwiększa liczbę połączeń do tego miasta, stając się realną konkurencją dla autobusów. To dopiero początek zmian, dzięki którym Pruszcz ma stać się częścią Trójmiasta.
Obecnie na trasie Gdańsk - Pruszcz Gdański kursuje w dni robocze tylko 16 pociągów (po osiem w obu kierunkach). Od poniedziałku 12 października będzie ich dwukrotnie więcej. W godzinach szczytu, czyli w godz. 6-8 oraz 15-17, pociągi do i z Pruszcza będą kursowały co około 30 minut. A wszytko w ramach promocyjnej taryfy - bilet normalny z Gdańska Głównego do Pruszcza będzie kosztował 2 zł, z Wrzeszcza 3 zł, a z Oliwy 4 zł.

- Oferta SKM oznacza nową jakość podróżowania dla mieszkańców nieodległego przecież Pruszcza. Miasto to stanie się w pełnym tego słowa znaczeniu Pruszczem Gdańskim, a nawet Trójmiejskim - podkreśla Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w SKM.

Zwiększenie ilości SKM to dopiero początek zmian. W czwartek pomiędzy gminą Pruszcz Gdański a Urzędem Marszałkowskim zostanie podpisana umowa współpracy, której celem jest integracja lokalnego transportu zbiorowego w Trójmiejskim Obszarze Metropolitalnym, przy wykorzystaniu potencjału SKM. Co to oznacza dla pasażerów?

- Ma zmniejszyć się ruch samochodowy na drodze do Pruszcza i podnieść jakość usług SKM. Ponadto dzięki porozumieniu w pociągach PKP Przewozy Regionalne na odcinku Cieplewo-Pruszcz Gdański-Gdynia będzie honorowany bilet Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Co za tym idzie, od 13 grudnia pasażerowie będą mogli korzystać nie tylko z 16 par SKM-ek, ale też 76 pociągów w ramach biletu - zapowiada Eugeniusz Manikowski z Urzędu Marszałkowskiego.

Ponadto przy dworcu w Pruszczu Gdańskim do 2012 roku utworzony zostanie tzw. węzeł integracyjny typu Park&Ride i Bike&Ride. Powstaną tam strzeżone parkingi z preferencyjnymi opłatami dla osób korzystających z transportu kolejowego. Pojawią się także skorelowane połączenia autobusowe do dworca.

Zmiany jednak kosztują. W celu zwiększenia ilości kursujących pociągów, Pruszcz Gdański przekaże w tym roku na ten cel 92 tys. zł, natomiast w 2010 r. - 100 tys. zł. Dzięki temu Pruszcz stanie się udziałowcem spółki SKM, podobnie jak samorządy Gdańska, Gdyni i Sopotu.

źródło: www.trojmiasto.pl

możliwość komentowania została wyłączona