Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Świnoujście-Berlin: odbudować połączenie

Bartosz Turlejski, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Świnoujście poprze starania niemieckiej partii SPD o przywrócenie połączenia kolejowego pomiędzy tym miastem a Berlinem wraz z odbudową mostu w Karninie nad rzeką Pianą. Przed laty koleją można było dotrzeć ze Świnoujścia do Berlina w nieco ponad dwie godziny. Most wysadziły w 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie.
W Urzędzie Miasta w Świnoujściu odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami partii SPD, reprezentującymi Grupę Roboczą Wyspy Uznam ds. Gospodarki i Komunikacji oraz Landu Meklemburgii Pomorza Przedniego z prezydentem Świnoujścia. Goście namawiali do wspólnych działań mających na celu odtworzenie historycznego połączenia kolejowego Świnoujście-Berlin. Ma to szczególne znaczenie w kontekście planowanej na 13 stycznia przyszłego roku, polsko-niemieckiej konferencji dotyczącej problemów komunikacyjnych regionów przygranicznych leżących wzdłuż Odry. Ma się ona odbyć w Poczdamie.

- Jesteśmy za wszelkimi nowymi inwestycjami mogącymi wzmóc atrakcyjność turystyczną oraz komunikacyjną miasta i naszej wspólnej wyspy. Nie są to tylko deklaracje, ale również konkretne działania planistyczne, mogące przybliżyć odbudowę linii w jej historycznym kształcie i w efekcie skomunikować cesarskie uzdrowiska z Berlinem - powiedział Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Przypomnijmy, że most zbudowano w latach 30. Jak na tamte lata była to bardzo nowoczesna konstrukcja. W 1945 roku most został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. W kolejnych latach poszczególne odcinki kolei zdemontowali Rosjanie.

Projekt odbudowy połączenia wpisany jest na listę infrastrukturalnych inwestycji rządu niemieckiego. Istnieje jednak także ekspertyza, która wykazuje, że połączenie jest nierentowne. Ludzie z SPD widzą jednak szansę w tym, że na spotkaniu w Poczdamie projekt będzie przedstawiony jako wspólne polsko-niemieckie przedsięwzięcie.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy