Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Muzeum kolejki wąskotorowej uratowane!

Marzena Domaradzka, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Muzeum kolejki wąskotorowej w Gryficach uratowane. Zabytkowe parowozy będą nadal cieszyć oko turystów. - Podpisaliśmy porozumienie z samorządem województwa mazowieckiego. Ekspozycja z Gryfic zostanie od 1 stycznia włączona w struktury Muzeum Narodowego w Szczecinie - powiedział reporterowi Kuriera, marszałek Witold Jabłoński.
Od czerwca na łamach Kuriera pisaliśmy, że nad gryficką ekspozycją zbierają się czarne chmury likwidacji. Kiedy w początkach lata zabrano z Gryfic zabytkowy parowóz Tya 6 - 3336. pracujący tu ludzie, a także mieszkańcy nie mieli złudzeń. - To początek końca - prognozowali. Po naszych publikacjach rozgorzała burzliwa dyskusja. W sprawie ratowania gryfickiej ekspozycji interweniował m.in. poseł RP Tomasz Oświęcimski zaś zachodniopomorski samorząd natychmiast podjął rozmowy z dyrektorem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Marszałkiem Województwa Mazowieckiego.

Jak ustaliliśmy, gryfickie muzeum kolejki wąskotorowej od 1 stycznia przejdzie na własność Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Do przyszłorocznego budżetu zostanie wpisana kwota 300 tysięcy złotych na jego działalność. Wszystkie eksponaty, w tym zabytkowe parowozy zostaną w Gryficach. Te jednak, które przed laty jeździły na tzw. węźle piaseczyńskim będą jedynie w użyczeniu.

To, co najważniejsze - pracy nie stracą związani od lat z gryficką wystawą ludzie. - To świetna wiadomość dla wszystkich, ale przede wszystkim dla miasta i regionu - mówią zaskoczeni wiadomością pracownicy, za sprawą których przed laty powstała ekspozycja.

- Czekaliśmy w napięciu przez tych kilka miesięcy na decyzje. Cieszymy się, że Kurier wspierał nas w tej walce - dodają.

Uchwała w sprawie przejęcia gryfickiego muzeum być może wejdzie pod obrady w czasie najbliższego posiedzenia sejmiku województwa. - W najbliższym czasie zwrócimy się do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, by ten wydał zgodę na przejęcie ekspozycji - wyjaśnia marszałek Witold Jabłoński.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy