Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kujawsko-pomorskie: Jest już zgoda na szybką kolej BiT City

tc, ks, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jasiek

Kolejny krok w sprawie budowy szybkiej kolei łączącej Toruń z Bydgoszczą oraz unowocześnienia komunikacji publicznej w obu miastach. W czwartek w Urzędzie Marszałkowskim podpisano ostateczne porozumienie o realizacji programu BiT City.
Pod tą nazwą kryje się szybka kolej, która przez Solec Kujawski połączy Toruń z Bydgoszczą oraz powiązane z nią systemy publicznego transportu w obu stolicach województwa. Koszt przedsięwzięcia to prawie 240 mln euro. 100 mln euro na ten cel trafi do naszego regionu z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

BiT City mają realizować wspólnie: samorząd wojewódzki, Bydgoszcz, Toruń, miasto i gmina Solec Kujawski, spółka Tramwaj Fordon, PKP SA oraz PKP Polskie Linie Kolejowe. Wczoraj wszyscy partnerzy podpisali ostateczne porozumienie ramowe w sprawie przeprowadzenia tej inwestycji.

- Dokument określa podział odpowiedzialności za realizację i finansowanie poszczególnych elementów przedsięwzięcia - mówi rzecznik marszałka województwa Beata Krzemińska. - Upoważnia też marszałka do podpisania wstępnej umowy o dofinansowanie z instytucją zarządzającą PO Infrastruktura i Środowisko, rządowym Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Jak informuje marszałek Piotr Całbecki, w czasie podpisania umowy padła ważna deklaracja ze strony Polskich Linii Kolejowych. Przedstawiciele firmy zapewnili, że pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem pociągi będą się rozpędzały do 120 km na godz. najpóźniej w 2014 r.

Projekt BiT City dzieli się na trzy części. Pierwsza dotyczy inwestycji tramwajowo-kolejowych w Toruniu, druga zakupu siedmiu nowoczesnych pociągów i automatów do sprzedaży biletów, a trzecia budowy linii tramwajowej do Fordonu i kolejowej do lotniska.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona