Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Chińczycy o wagonach

akr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez zack1989

Czy w Szczecinie powstanie montownia chińskich wagonów? Delegacja inwestorów przyjechała obejrzeć miejsce, w którym może ruszyć inwestycja.

O kolejowym przedsięwzięciu z udziałem chińskiego kapitału informowaliśmy w "Gazecie" w połowie września. China CNR Corporation Limited chce utworzyć z PKP Cargo spółkę joint venture, która zajęłaby się w Szczecinie montażem wyprodukowanych w Chinach wagonów. Montownia miałaby powstać na bazie wielkiej wagonowni w pobliżu Basenu Górniczego. Części do produkcji docierałyby do Szczecina drogą morską. Całe przedsięwzięcie jest obecnie w fazie analiz i przygotowań. Ich elementem jest m.in. wizyta przedstawicieli China CNR w Szczecinie. Na miejscu zapoznają się z warunkami, jakie oferuje w swojej wagonowni PKP Cargo. Inspekcja zaczęła się 12 listopada i potrwa do najbliższego czwartku. Zebrane w Szczecinie informacje posłużą do przygotowania studium wykonalności inwestycji. Od tego opracowania będzie zależeć, czy montownia wagonów ostatecznie powstanie. Dokument ma być gotowy w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Wiele zależy też od tego, czy chińskie konstrukcje otrzymają niezbędne europejskie certyfikaty umożliwiające sprzedaż wagonów w Europie. Procedura została już uruchomiona.

Produkowane w Szczecinie wagony miałyby trafiać na rynek europejski, a także do taboru PKP Cargo. Ich cena mogłaby być nawet o 40 procent niższa od identycznych wagonów produkowanych w Polsce. Czy faktycznie byłoby to aż tak opłacalne, wykaże wspomniane studium.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona