Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Kolejowy rozwód

mag, Kurier Szczeciński,

dodane przez Luke_Police ; zmodyfikowane

Samorządowa spółka PKP Przewozy Regionalne postanowiła zmienić swoją nazwę oraz barwy firmy. Nowe logo oraz kolory pojawiły się już na kasach w Szczecinie i Koszalinie.
Właściciele, czyli przedstawiciele województw, do których należy spółka, na początku listopada zdecydowali o zmianie jej nazwy z PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. na Przewozy Regionalne. Dotychczasowa będzie obowiązywała do czasu wpisania nowej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wprowadzone też zostały nowe barwy korporacyjne przewoźnika – zieleń, błękit i granat. Pojawiły się już one na kasach, które działają na dworcach w miastach mających ponad 100 tysięcy mieszkańców, czyli m.in. w Szczecinie i Koszalinie. Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów, co nastąpi 13 grudnia, nowe kolory i oznaczenia powinny mieć wszystkie kasy w Zachodniopomorskiem. Stopniowo oznaczenia takie znajdą się na tablicach kierunkowych pociągów, wydawnictwach oraz w nowym serwisie internetowym PR (ma zacząć działać za ok. 6 miesięcy). Na razie nie będzie zmiany kolorystyki należących do spółki wagonów, bo to zbyt kosztowne.

– Decyzja o rebrandingu został podjęta po wielu analizach ekonomicznych i marketingowych – stwierdził Tomasz Moraczewski, prezes PKP PR. – Chcieliśmy podkreślić naszą odrębność od Grupy PKP i jednocześnie zasygnalizować pasażerom efekty działań restrukturyzacyjnych poprzez nowy system identyfikacji wizualnej. Nasza spółka powinna się kojarzyć z nowoczesną i dynamiczną firmą, która, korzystając z kilkudziesięcioletniego dziedzictwa kolei w Polsce, wprowadza najnowsze rozwiązania technologiczne, atrakcyjne produkty i wysoki poziom obsługi. W sensie ekonomicznym zmiana nazwy i logo to również wielomilionowe oszczędności dla spółki.

Przewidywane koszty rebrandingu na lata 2009-2014 to około 450 tys. zł rocznie, natomiast spodziewane opłaty licencyjne za logo PKP to koszt ok. 7 mln zł rocznie.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy