Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Pociągi REGIO i REGIOkarta!

km, Rynek Kolejowy,

dodane przez volvob10ma

Nowy uproszczony system taryfowy, nowe kategorie pociągów, premiowanie podróżujących często pasażerów oraz atrakcyjne promocje honorowane również przez innych przewoźników. Zniknie także nazwa "pociąg osobowy", a w to miejsce pojawią się składy REGIO. Wszystko to już od 13 grudnia.
Przewozy Regionalne stale dostosowują swoją ofertę do aktualnych potrzeb pasażerów. Będą oni mogli wybierać między pociągami REGIO (dawnymi osobowymi) oraz znanymi i lubianymi pociągami interREGIO. Z powodu małego zainteresowania, znikną bilety ważne na przejazd w 1 klasie pociągów regionalnych.

- Chcemy zmienić naszą ofertę taryfową, a robiąc to, wsłuchiwaliśmy sie w głosy podróżnych. Stawiamy na to, aby nasza taryfa była prosta i przejrzysta - powiedziała podczas konferencji prasowej w siedzibie spółki dotyczącej nowości zarówno rozkładowych jak i taryfowych, dyrektor Biura Marketingu Anna Lenarczyk.

Nowa taryfa przewiduje inne, niż dotychczas strefy odległości. Ujednolicone zostaną stawki za przewóz rzeczy i psów. Przewozom Regionalnym udało się opóźnić modyfikację cen aż o 9 miesięcy w stosunku np. do PKP Intercity i Kolei Mazowieckich. W niektórych przedziałach odległości (np. 1-5 km i 11-15 km) ceny pozostaną bez zmian lub nawet będą niższe (21-25 km, obniżka o ok. 8%). Z kolei nowa taryfa dla pociągów interREGIO przewiduje wzrost cen przeciętnie o 3,55%, przy czym duże przedziały odległości (np. 121-180 km, 281-400 km) pozostają bez zmiany ceny. W przypadku skrajnych odległości (do 20 km i powyżej 500 km) mamy do czynienia z cenami niższymi, niż obecnie.

Nowością adresowaną do stałych klientów będzie REGIOkarta - spersonalizowana karta mikroprocesorowa dostępna dla każdego pasażera. Będzie ona jednocześnie nośnikiem biletów, programu lojalnościowego RAZEM, a przede wszystkim indywidualnych uprawnień do tańszych przejazdów. Każdemu, kto kupi bilet normalny lub ulgowy pozwoli oszczędzić 30% ceny biletów jednorazowych i ok. 15% ceny biletów odcinkowych miesięcznych. Półroczna karta będzie kosztowała 99 zł, a roczna 169 zł. Przewozy Regionalne planują przy tym wydawanie limitowanych serii tańszych REGIOkart dla określonych grup klientów. Co ważne, REGIOkarta będzie honorowana przez innych regionalnych przewoźników: Arriva PCC i Koleje Dolnośląskie, dzięki czemu klient otrzyma produkt atrakcyjny nie tylko cenowo, ale i pod kątem integracji sieci kolejowej.

- Jest to jedna z odmian produktów lojalnościowych. Kolej jest także częścią życia codziennego i my chętnie przyłączymy sie do inicjatyw, które ją wypromują - stwierdził Tomasz Moraczewski, prezes zarzadu Przewozów Regionalnych.

Przy przejazdach pociągami kategorii interREGIO wprowadzone zostaną bilety okresowe i abonamentowe (nowa nazwa: REGIOpiątka). Zmniejszy się liczba biletów okresowych - ze sprzedaży wycofane zostaną bilety odcinkowe dwutygodniowe i sieciowe kwartalne. Bilety odcinkowe, które pozostaną w ofercie, będzie można kupować na dłuższe odległości - do 200 kilometrów (obecnie można tylko do 100 km).

źródło: Rynek Kolejowy

możliwość komentowania została wyłączona