Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Elbląg: Nowoczesny szynobus w użytku od czwartku

Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Wczoraj (30 listopada) oficjalnie przekazany do użytku został nowoczesny szynobus zakupiony przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. "Elbląg", bo tak się nazywa, kosztował ponad 9 mln. zł. i będzie wozić pasażerów głównie na trasie Elbląg-Olsztyn. Regularne kursy rozpoczną się w czwartek, gdyż pojazd musi jeszcze przejść przegląd techniczny.
Nowy szynobus może pomieścić 250 pasażerów, z których 134 znajdzie miejsca siedzące. Maksymalna jego prędkość to 120 km/h. Dodatkowo "Elbląg" wyposażony został w klimatyzację, wodne ogrzewanie i cały system monitoringu - w sumie aż 8 kamer.

Jest to pierwszy z trzech szynobusów, które zakupione zostały przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kolejne mają pojawić się do końca maja 2010 r. i będą kursować na innych trasach.

Pojazd wykonała i dostarczyła PESA Bydgoszcz S.A. - ta sama firma, która wcześniej wyprodukowała nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje, które dziś jeżdżą po Elblągu.

Zakup trzech nowoczesnych dwuczłonowych szynobusów został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Warmia Mazury 2007 - 2013. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 28 milionów złotych, w tym budżet Samorządu Województwa przeznaczył na ten cel 10 mln zł.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona