Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju kolej

Dolnośląskie: Jest szansa na podróż pociągiem z Berlina do Wrocławia przez Żagań

kg,

dodane przez Luke_Police

2 grudnia w Forst odbyło się kolejne spotkanie samorządowców w celu rewitalizacji połączenia kolejowego Berlin-Cottbus-Forst-Żary-Żagań-Wrocław. W spotkaniu uczestniczyli min.: Bogdan Mucha (Lubuski Urząd Marszałkowski), dr Krzysztof Zathey (Dolnośląski Urząd Marszałkowski), Nadburmistrz Cottbus p. Szymanski oraz burmistrzowie: J. Goldschmidt (Forst), R.Pogorzelec (Żary), S. Kowal (Żagań), a także przedstwiciel Ministerstwa Transportu Landu Brandenburgii.
Wygląda na to, że cała sprawa nabiera tempa. Po stronie niemieckiej DB AG już podjęło decyzję. Natomiast urzędy marszałkowskie (lubuski i dolnośląski) wspólnie z PKP PLK także osiągnęły sukces i znalazły sposób na modernizację tego połączenia po stronie polskiej. Do czasu rozpoczęcia EURO 2012 linia powinna zostać odnowiona.

To rewelacyjna informacja nie tylko w aspekcie EURO, ale również w związku z otwarciem największego niemieckiego lotniska międzynarodowego Berlin Brandenburg International.

Rewitalizacja tego połączenia (jak podkreślali zgodnie wszyscy uczestnicy wtorkowego spotkania), to tylko początek drogi do pełnego sukcesu. Celem bowiem jest stworzenie połączenia dwutorowego i jego zelektryfikowanie. Wówczas podróż z Berlina do Wrocławia trwałaby 2,5 h... (...)

Sławny "Latający Ślązak" w 1936 r. jadąc z Berlina do Bytomia z prędkością 130 - 160km/h, pokonywał trasę w 4,5 h.

źródło: Serwis miasta Żagań

możliwość komentowania została wyłączona