Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pociągi bardzo regionalne

mag, Kurier Szczeciński,

dodane przez Bodek

Zamiast osobowych pociągi REGIO, więcej popularnych interRegio oraz połączeń "kąpielowych" latem, lojalnościowa REGIOkarta - to najważniejsze zmiany, które wprowadza spółka Przewozy Regionalne wraz z nowym rozkładem jazdy. Będzie on obowiązywał od najbliższej niedzieli. W "Kurierze" zamieścimy go w środę, 16 grudnia.
Nowy rozkład jazdy wchodzi w życie 13 grudnia. Zgodnie z nim po województwie kursować będzie 259 pociągów regionalnych.

- Wszystkie zostały zaakceptowane przez Urząd Marszałkowski - mówi Andrzej Chańko, dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, który będzie uruchamiał 214 z nich.

W nowym rozkładzie nie będzie już pociągów osobowych lecz REGIO. Obowiązywać w nich będzie nieco zmieniony cennik biletów. Pasażerowie dojeżdżający 10-25 km do szkół, pracy będą teraz płacić mniej. Nowością dla stałych klientów będzie REGIOkarta. Półroczna kosztuje 99 zł, roczna - 169. Temu, kto kupi bilet normalny lub ulgowy, pozwoli zaoszczędzić 30 proc. ceny.

Kamień Pomorski będzie mieć teraz całoroczne połączenie z Poznaniem, a bezpośrednie ze Szczecinem i Zieloną Górą. "Karmazyn" będzie kursować w relacji Świnoujście-Wrocław Główny. W dni robocze nowy poranny pociąg będzie jeździł z Krzyża do Szczecina. Dodatkowy, niedzielny, pojawi się zaś na trasie z Kostrzyna do Szczecina.

Latem w soboty, niedziele i święta będzie więcej pociągów "kąpielowych", czyli na trasie Szczecin-Świnoujście.

- Będzie też "kąpielowy" dłuższej relacji, czyli pomiędzy Kołobrzegiem a Poznaniem - dodaje dyrektor.

Nowością będą szybkie i tanie pociągi interRegio ze Szczecina do Warszawy, Krakowa i Gdyni. Latem takie będą jeździć między Świnoujściem a Krakowem, Wrocławiem i stolicą.

Jako że unijne przepisy zobowiązują teraz przewoźników do informowania pasażerów o opóźnieniach pociągów, na nowych rozkładach jazdy podany jest numer infolinii (płatnej): 91 471 2000.

- Jest ona przede wszystkim przeznaczona dla pasażerów czekających na pociąg na stacjach pozbawionych megafonów, którzy pod tym numerem uzyskają informację o opóźnieniu - tłumaczy Andrzej Chańko.

Łatwiej będzie kupić bilety grupowe. Od stycznia wystarczy wypełnić formularz w internecie lub zamówić je pod nr 0 800 022 222, a potem odebrać w dowolnej kasie.

Osoby niepełnosprawne, które wsiadają do pociągów PR bez biletu, nie muszą się już zgłaszać po niego do konduktora. Kupują go podczas kontroli, bez dodatkowych opłat.

Pod koniec stycznia wszystkie pociągi należącej do samorządów województw spółki Przewozy Regionalne będą wyposażone w mobilne terminale. W Zachodniopomorskiem będzie ich 80. Dzięki nim łatwiejszy będzie zakup biletów u konduktora, płatność za nie kartą.

Na początku 2010 roku na dworcach Szczecin Główny i Koszalin mają się pojawić automaty do sprzedaży biletów. Po wyremontowaniu poczekalni stacji przez samorząd Drawska Pomorskiego także i tam.

Po rozwodzie z PKP samorządowa spółka nie tylko usunęła ten skrótowiec ze swojej nazwy, ale i zmieniła adresy strony internetowej. Obecnie to www.przewozyregionalne.pl. Od nowego roku zakład w Szczecinie stanie się natomiast oddziałem PR.

źródło: Kurier Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona