Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Koleją szybciej z Warszawy do Krakowa i Katowic

PAP, mwi, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

- Ponad 20 minut krócej niż dotąd zajmuje podróż koleją między Warszawą a Krakowem i Katowicami. W nowym, obowiązującym od niedzieli rozkładzie jazdy, pociągi intercity, ekspresowe i Tanich Linii Kolejowych pokonują te trasy w około 2,5 godziny. Najszybszy z nich jedzie 2 godziny i 22 minuty.
- Zaczynamy przełamywać negatywne trendy, usprawniając i przyspieszając bieg pociągów na kluczowych dla kraju relacjach. Dwiema pierwszymi, co do których możemy powiedzieć, że mamy sukces, są połączenia z Warszawy do Katowic i do Krakowa - mówi prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański.

Przedstawiciele kierownictwa kolei i resortu infrastruktury przyjechali w poniedziałek z Warszawy do Katowic międzynarodowym pociągiem "Sobieski" do Pragi w 2 godziny i 22 minuty. Podkreślali, że pociąg przyjechał punktualnie, a jego trasa skalkulowana jest tak, że ma nawet "rezerwę czasową".
Szafrański zapowiedział, że latem przyszłego roku, kiedy na niektórych odcinkach tras z Warszawy do Katowic i Krakowa wznowione zostaną pozostałe jeszcze do wykonania prace, czasowo pociągi znów mogą jeździć nieco dłużej. Zapewnił jednak, że czas przejazdu nie wydłuży się wówczas więcej niż o 10-15 minut, zamiast 40-50 minut, jak bywało kiedyś.

W ostatnich latach na modernizację infrastruktury trasy z Warszawy do Krakowa wydano ponad 190 mln zł, m.in. wyremontowano ponad 20 obiektów inżynieryjnych, tyle samo przejazdów i rozjazdów, a także ok. 80 km torów. Dzięki temu prędkość pociągów, wynosząca na niektórych odcinkach poza Centralną Magistralą Kolejową od 50 do 80 km na godzinę, zwiększono do 110 km na godzinę.

Na trasie do Katowic (głównie między Zawierciem, gdzie kończy się Centralna Magistrala Kolejowa, a Katowicami) w ostatnich trzech latach inwestowano rocznie po ok. 17 mln zł, ponadto ok. 72 mln zł kosztowała modernizacja linii od Zawiercia po Zwardoń.

Na obydwu trasach pozostały jeszcze do wykonania prace, które mają zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch, maksymalnie trzech lat. W przyszłym roku na odcinku Tunel - Kraków Główny (obecnie pociąg zwalnia tam nawet do 40 km na godzinę) planowane są prace za ponad 30 mln zł. Roboty będą kontynuowane także między Katowicami a Dąbrową Górniczą.

- Za około dwa lata, po zakończeniu wszystkich robót, zakładamy dalsze skrócenie podróży z Warszawy do Krakowa i Katowic do ok. 2 godzin 20 minut. Zamierzamy krok po kroku skracać czasy przejazdu, nie tylko na tych trasach. To będzie bardzo długa i powolna droga, ale ważne, że ją zaczęliśmy - uważa Szafrański.

Jego zdaniem, na doprowadzenie polskiej infrastruktury kolejowej do średniego europejskiego poziomu potrzeba co najmniej 15 lat.

Wiceminister infrastruktury, Juliusz Engelhardt przypomniał, że w najbliższych latach na modernizację infrastruktury kolejowej przeznaczone będą olbrzymie, choć - jak mówił - i tak małe w stosunku do potrzeb środki unijne.

Do 2015 r. środki bezpośrednio z UE na ten cel to ok. 4,8 mld euro, a łączne nakłady to 7,1 mld euro, czyli ok. 30 mld zł. Dodatkowe środki to ok. 400 mln euro na nowy tabor, a także pieniądze z Regionalnych Programów Operacyjnych na projekty infrastrukturalne na tzw. liniach miejscowego znaczenia. W planach jest m.in. podniesienie prędkości Centralnej Magistrali Kolejowej ze 160 do 200 km na godzinę.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona