Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Warszawa: Na lotnisko pojedziemy pociągiem Pesy?

śmik, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Bydgoska Pesa ma szanse zdobyć kolejne zamówienie w Warszawie. W przetargu na 13 pociągów dla Szybkiej Kolei Miejskiej przebiła konkurencję znacznie niższą ceną.
Jego zwycięzca dostarczy 13 składów, które mają kursować z lotniska Okęcie do centrum Warszawy. Dalej część pojedzie do Sulejówka, a część skręci do Legionowa.

Nowe pociągi mają przypominać metro. Tak jak w podziemnej kolejce pasażerowie będą siedzieć w wagonach bokiem do kierunku jazdy. Dzięki temu będzie więcej miejsc stojących.
Bydgoska Pesa za 13 pociągów chce dostać 364 mln zł. Deklaruje, że dostarczy je w półtora roku. Druga oferta wpłynęła od nowosądeckiej firmy Newag, która zaproponowała nie tylko wyższą cenę (423 mln zł), ale też dłuższy czas dostaw (dwa lata i trzy miesiące). Jeśli Pesa złożyła poprawną ofertę, to najpewniej wygra. Szef SKM Leszek Walczak nie wyklucza jednak protestów, które mogą opóźnić podpisanie umowy. Mimo to twierdzi, że dostawy pociągów uda się zgrać z planowanym na połowę 2011 r. zakończeniem budowy torów do gotowej już w stanie surowym podziemnej stacji na lotnisku. Ze Śródmieścia mamy tam dojeżdżać koleją w 20 minut.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona