Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Lublin: Idzie nowe na kolei

Kamil Krupa, Aleksandra Dunajska, Kurier Lubelski,

dodane przez kasiek007

Szykują się duże zmiany na lubelskiej kolei. I już nie tylko na papierze. Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na opracowanie dokumentacji dla kilku projektów, które pozwolą m.in. na uruchomienie linii łączącej Lubartów z Lublinem, budowę torów prowadzących do przyszłego lotniska oraz wykonanie remontu wiaduktu kolejowego nad ul. Kunickiego.
Wszystkie dokumenty będą gotowe w przyszłym roku. Inwestycje są współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego nawet do 85 proc. Tak rzecz ma się w przypadku przebudowy wiaduktu i całego układu komunikacyjnego w rejonie ul. Kunickiego (wartość wszystkich prac to prawie 35 mln zł).

Bardzo ważną inwestycją będzie modernizacja torów prowadzących do Lubartowa. - Chodzi o linię nr 30 - wyjaśnia Małgorzata Kwiatkowska, rzeczniczka lubelskiego oddziału PKP PLK. - W grę wchodzi modernizacja torów, budowa oświetlenia i wiat.

Kolejnym projektem realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe jest tor dojazdowy do portu lotniczego w Świdniku. Żeby szynobus mógł zawieźć pasażerów z dworca głównego w Lublinie do lotniczego terminalu, trzeba dobudować 2,2 km toru od stacji Świdnik Miasto do lotniska.

Dokumentację opracuje zwycięzca przetargu, firma Movares Polska z Warszawy. Dostanie za to 363 tys. zł i ma czas do końca maja. Koszt całej inwestycji jest szacowany na 14,7 mln zł. Podobnie jak w przypadku wiaduktu 85 proc. pieniędzy popłynie ze środków Unii Europejskiej. Kilka miesięcy temu przedsięwzięcie stanęło pod znakiem zapytania. Okazało się bowiem, że PLK nie mają środków na przygotowanie studium wykonalności. Pieniądze na ten cel zgodził się wyłożyć samorząd województwa.

- Tor powstanie do czasu uruchomienia lotniska - zapewnia Małgorzata Kwiatkowska.
Urząd Marszałkowski zamówił już szynobusy, które w połowie 2012 r., kiedy lotnisko ma być uruchomione, zaczną obsługiwać trasę do portu.

źródło: Kurier Lubelski

możliwość komentowania została wyłączona