Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Dworzec jak marzenie

Przemysław Weprzędz, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Wkrótce pracownicy kołobrzeskiego dworca będą mogli z podniesioną głową witać pasażerów. Kolej ogłosiła przetarg na remont jego holu. To kolejny krok po modernizacji elewacji i oddaniu w długoletnią dzierżawę dworcowej restauracji, która najpierw została gruntownie przebudowana.
Gdy przed prawie dwoma laty rozeszła się wieść o planowanym remoncie restauracji, pasażerowie przyjęli ją entuzjastycznie. Kiedy jednak się zorientowali, że zostanie ona powiększona kosztem istniejącej poczekalni, miny im zrzedły. Nie pomogły zapewnienia PKP, że podczas kolejnego etapu modernizacji dworca ławki dla podróżnych staną w holu głównym. Do dzisiaj nie ma tu warunków, by poczekać na pociąg. Na dodatek do otwartej już restauracji wejść można tylko od strony miasta. Wszystko wskazuje jednak na to, że mitręga podróżnych wkrótce się skończy.

PKP SA ogłosiły przetarg na remont holu dworca. Po jego rozstrzygnięciu, a nastąpi to w pierwszej połowie stycznia, zawarta zostanie umowa z wybranym wykonawcą. Będzie miał on niełatwe zadanie, bo w ciągu 150 dni będzie musiał wykonać wszystkie zaplanowane prace. A jest ich niemało - wnętrze kołobrzeskiego dworca docelowo ma odpowiadać europejskim standardom.

Z holu głównego znikną wszystkie dotychczasowe punkty handlowe. Pozostanie tylko kiosk z prasą, umiejscowiony w jednej z wnęk. Wymieniona zostanie instalacja elektryczna oraz system oświetlenia. Hala zostanie wyposażona w system klimatyzacyjno-grzewczy. Przebudowana zostanie także wentylacja tak, by zapobiec powstawaniu dokuczliwych zapachów. Hol dworca będzie monitorowany systemem kamer. Pojawi się również instalacja przeciwpożarowa.

Całkowicie zmieni się też sam wystrój obiektu. Stara boazeria i płytki podłogowe będą zdemontowane i zastąpione nowoczesnymi okładzinami. Pojawią się nowe okienka kasowe, a istniejący wewnątrz dworca fryz poddany zostanie renowacji. Na ścianach zawisną nowoczesne tablice informacyjne oraz napis świetlny z logo PKP. Wejście do budynku zyska nowe zadaszenie. W środku pojawi się także nowy zegar. Kolej szacuje, że całkowity koszt remontu wnętrza kołobrzeskiego dworca pochłonie 1,2 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie zakończona przed przyszłorocznym sezonem.

Polskie Koleje Państwowe SA są właścicielami około 2600 dworców kolejowych w Polsce. Na ich remonty spółka przeznacza ponad 30 mln zł rocznie. Zarząd spółki twierdzi, że gdyby nie spuścizna po Przedsiębiorstwie Państwowym PKP, którego dług musi spłacać, na remonty dworców przeznaczałaby znacznie więcej.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy