Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Wiceminister infrastruktury: Wstydzę się za polskie dworce kolejowe

Leszek Baj, Gazeta Wyborcza,

dodane przez paki

W przyszłym roku PKP chce zacząć modernizacje kilkudziesięciu dworców kolejowych, wyda na to około 250 mln zł. Ładne stacje to klucz do poprawy wizerunku kolei w Polsce.
- Chcemy zmienić wizerunek kolei - powiedział niedawno "Gazecie" Juliusz Engelhardt, wiceminister infrastruktury ds. kolei. - Wstydzę się za stan dworców kolejowych w Polsce.

Kolej w Polsce mozolnie się zmienia na lepsze. Pasażerowie, którzy obecnie zdecydują się na podróż np. pociągiem InterCity, mogą być pozytywnie zaskoczeni komfortem podróży. Ale wizerunkowi kolei jak kamień ciążą stare, brudne i nieremontowane od lat dworce. Przez lata budżet państwa nie dopłacał do ich remontów, a pieniędzy PKP było zdecydowanie za mało. Powierzchnie komercyjne na dworcach są z reguły zbyt małe, by pozwolić na utrzymanie stacji.

Teraz jednak PKP planuje małą dworcową rewolucję. - Chcemy zmienić sposób wynajmu powierzchni na dworcach, by te mogły w większym stopniu na siebie zarabiać - mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA.

Wreszcie też znajdzie się więcej pieniędzy na remonty. - Obecnie tylko około 10 proc. czynnych dworców jest w porządnym stanie - przyznaje Michał Wrzosek. - Chcemy jednak, by do 2015 r. w dobrym stanie była połowa stacji - mówi. PKP zarządza ponad tysiącem czynnych dworców kolejowych. - Aby 40-50 proc. z nich było w przyzwoitym stanie, potrzebne jest 1,5 mld zł - mówi Wrzosek.

Skąd wziąć takie pieniądze? W przyszłym roku po raz pierwszy z budżetu państwa na remont dworców będzie przeznaczone 102 mln zł. Razem ze środkami PKP da to w sumie ponad 250 mln zł na inwestycje dworcowe. Z tych pieniędzy zaczną się modernizacje 33 stacji. Najwięcej pieniędzy pójdzie na przebudowę Dworca Wschodniego w Warszawie i dworców w Przemyślu i Tarnowie, ale zmodernizowane będą też stacje w innych miastach, np. w Piotrkowie Trybunalskim, Lesznie czy Malborku.

Trzy główne dworce we Wrocławiu, Krakowie i Gdyni zostaną całkowicie zmodernizowane dzięki funduszom unijnym. W sumie koszt prac sięgnie na nich 337 mln zł, z czego 236 mln zł da Unia.

PKP ciągle liczy, że mimo kryzysu i zapaści na rynku nieruchomości kilka inwestycji, m.in. na dworcach w Poznaniu, Olsztynie i Sopocie, uda się zrealizować we współpracy z prywatnymi inwestorami. - W Poznaniu do rokowań już została wybrana firma TriGranit - mówi Wrzosek.

O to, by za kilka lat dworce kolejowe lśniły, ma zadbać nowy członek zarządu PKP SA - Jacek Prześluga, który był już m.in. prezesem PKP InterCity. Być może powstanie też nowa spółka PKP Dworce Kolejowe.

Resort infrastruktury zapowiada też, że już na początku 2010 r. będzie chciał wprowadzić specjalną opłatę dworcową pobieraną od przewoźników kolejowych. Zebrane w ten sposób pieniądze pójdą na modernizację stacji.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy