Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Zielona Góra: W pociągu zapłacisz za bilet kartą. To nie sen

Agata Źrałko, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Bilety drukowane w pociągach na mobilnych kasach, nowoczesna dwusystemowa lokomotywa kursująca do Niemiec: tak może wyglądać zielonogórska kolej w 2010 roku.
Spółka PKP Przewozy Regionalne pierwsze zmiany wprowadzi już w I kwartale nowego roku.

Kasy w pociągach pojawią się na przełomie marca i kwietnia. Kolej już dziś zaczyna szkolić drużyny konduktorskie. - Każdy konduktor będzie obsługiwał kasę. Pasażerowie zostaną obsłużeni w o wiele krótszym czasie. Oczywiście za bilet będzie można płacić również kartą - mówi Grzegorz Dwojak, dyrektor Przewozów Regionalnych w Zielonej Górze. Kasy zastąpią ręcznie wypisywane bilety: będą miały wpisany rozkład jazdy, korygowany z każdą zmianą. Ponadto kasy pomogą w kolejowej statystyce: na podstawie sprzedanych biletów określa się popularność danej linii i wprowadza ewentualne zmiany, np. w liczbie składów i planowanych przejazdach.
Kolejna zmiana na lepsze to plan zakupu nowej lokomotywy. Jeśli kolej ją zakupi, będzie ona kursować na trasach polsko-niemieckich. Najważniejszą zaletą lokomotywy jest dwusystemowość: będzie ona mogła jeździć pod napięciem stałym, jak w Polsce, i zmiennym, jak w Niemczech. Ponadto spełnia polskie i europejskie normy bezpieczeństwa.

- Przede wszystkim, nie jest to lokomotywa spalinowa. Będzie więc o wiele oszczędniejsza. Te używane dzisiaj mają po 30-35 lat - informuje Dwojak.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona