Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Zima paraliżuje kolej. Magistrala Warszawa - Kraków nie działa

tan, Alert24, Gazeta.pl,

dodane przez kasiek007

Zerwana sieć spowodowała unieruchomienie dwóch pociągów około 30 kilometrów od Częstochowy. Jadące w przeciwnym kierunku pociągi towarowy i pospieszny (relacja Opole-Lublin) utknęły, blokując tory, jeszcze przed godziną 3 w nocy. Teraz stoi tam około 10 pociągów. Nie działa też magistrala Kraków-Warszawa.
- Kilka, kilkanaście pociągów stoi już kilka godzin w okolicach Częstochowy. Dostałam taką wiadomość przed godz. 7.00 (10.01.12010) z pociągu relacja Wrocvław - Warszawa - napisała na Alert24 "czekająca matka". Rzeczywiście, informacje o "niewiadomej ilości pociągów" stojących i czekających na przywrócenie ruchu potwierdza PKP. Według RMF FM stoi tam około 10 składów.

- O godzinie 2.55 na szlaku Lubliniec-Pawonków pociąg pospieszny relacji Opole-Lublin zerwał oblodzoną sieć. Jednocześnie jadący drugim torem pociąg towarowy też został unieruchomiony - powiedział radiu TOK FM rzecznik PKP w Częstochowie Zbigniew Łaguna. Na tym szlaku jest całkowita przerwa w transporcie, pociągi stoją w kolejce w obie strony. PKP odwołało dwa poranne pociągi na trasie Kraków - Zakopane. Podróżnych zabrały inne składy.
PKP nie wie nawet ile pociągów stoi w kolejce, ani jakie są opóźnienia, bo... "dyspozytorowi zepsuł się komputer" - mówi rzecznik.

Magistrala Kraków-Warszawa nie działa

Z powodu oblodzenia trakcji nie kursują pociągi magistralą kolejową Kraków-Warszawa.

Pociągi z Krakowa do Warszawy kursują trasą przez Kielce. Natomiast z Warszawy do Krakowa jeżdżą objazdem przez Katowice i Zawiercie.

- Z powodu złych warunków pogodowych na trasie Warszawa-Kraków nie kursuje pociąg "Kossak", a pociąg "Tetmajer" został odwołany na odcinku z Zakopanego do Krakowa. Uruchomiono tam komunikację zastępczą Tanimi Liniami Kolejowymi - poinformował rzecznik prasowy PKP InterCity Paweł Ney.

Są rekompensaty za opóźnienia

- Powoli możemy przywracać ruch pociągów na centralnej magistrali kolejowej - mówił po 12 radiu TOK FM Paweł Ney z InterCity. Przypomniał też, że wszyscy pasażerowie IC, których pociągi miały ponadgodzinne opóźnienie, mogą wystąpić o zniżkę na bilet w ramach rekompensaty. - Pasażerowie pociągów spóźnionych ponad godzinę dostaną zniżkę 25%, tych spóźnionych ponad dwie godziny dostaną 50% - mówi Ney.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona