Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Łódź: Nowoczesne pociągi wracają na tory z dwoma maszynistami

pw, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jasiek; zmodyfikowane

Podwójne składy złożone z pociągów firmy Pesa wróciły na trasę Łódź - Warszawa. W pojazdach do czasu wyjaśnienia usterki będzie po dwóch maszynistów. Ma to zapewnić bezpieczeństwo podróżnym.
Przypomnijmy. Tydzień temu na dworcu Warszawa-Wschodnia doszło do awarii. Jeden człon pociągu odczepił się i na stacji została połowa składu. Zawiódł automatyczny sprzęg, który odpowiada za złączenie wagonów. Urząd Transportu Kolejowego do czasu wyjaśnienia sprawy zawiesił kursowanie podwójnych pojazdów serii ED 74.

Przez kilka dni między Warszawą a Łodzią w godzinach szczytu kursowały tradycyjne składy wagonowe. W godzinach mniejszego ruchu wysyłano pojedyncze ED 74, w których nie ma automatycznych łączeń.

Natychmiast powołano też specjalną komisję składającą się z ekspertów PKP, firmy Pesa oraz producenta automatycznego sprzęgu. Według wstępnych opinii komisji awaria była incydentem. Urząd Transportu Kolejowego wydał więc z obostrzeniami pozwolenie na kursowanie tych pociągów. - Do zakończenia prac komisji w kabinie drugiego członu będzie jeździł dodatkowy maszynista. To zagwarantuje pełną kontrolę nad pojazdami i zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa - informuje Intercity, do którego należą pociągi.

Pociągi ED 74 to najnowocześniejsze pociągi elektryczne w Polsce. Składy powstały z myślą o obsłudze połączenia Warszawa - Łódź. Ich zakup był częścią projektu obejmującego modernizację infrastruktury na tej trasie oraz wymianę taboru. Łącznie powstało 14 pojazdów. Wszystkie objęte są gwarancją producenta oraz serwisowane są w zakładach Pesy w Mińsku Mazowieckim.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona