Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Jaworzyna Śląska: Możesz adoptować lokomotywę z muzeum

Małgorzata Moczulska, Gazeta Wrocławska,

dodane przez kasiek007

Przygarnij lokomotywę albo wagon - to akcja ogłoszona przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Na adopcję czekają 34 zabytkowe parowozy, m.in. te, które zagrały w filmach: "Lalka", "Anna Karenina" czy "Rodzina Połanieckich".

By stać się "rodzicem" lokomotywy, wystarczy zapłacić miesięcznie około 100 zł. Można też kupić farby i inne materiały niezbędne do odnawiania zabytkowych maszyn. W zamian za to na adoptowanej maszynie można powiesić swój baner, zareklamować jakąś imprezę lub produkt albo też podarować ją komuś w prezencie. Tak zrobiła pani Karolina ze Świdnicy. Wczoraj adoptowała jeden z parowozów na cały rok. Za kilka dni podaruje go swojemu tacie na jego 61. urodziny.
- Ojciec od lat fascynuje się kolejnictwem - tłumaczyła.

Pracownicy muzeum mają nadzieję, że chętnych będzie więcej.
- Ta akcja ma pomóc nam znaleźć środki na ratowanie tych zabytków - wyjaśnia Zbigniew Gryzgot, kustosz muzeum. Opowiada, że przez ostatnie kilka miesięcy własnymi siłami i przy wsparciu wolontariuszy oczyszczono z rdzy i pomalowano już ponad 20 maszyn. - Jeden parowóz jeździ i mamy plany, by stał się on pojazdem wycieczkowym - dodaje.

Przyznaje, że do akcji adopcji zainspirowało ich wrocławskie zoo, gdzie można adoptować zwierzę i łożyć na jego wyżywienie. - Pomyśleliśmy, że można tak zrobić z naszymi żelaznymi skarbami - mówi. - W ten sposób ratujemy kawałek historii regionu - zachęca. Zainteresowanych adopcją prosi o kontakt pod nr. tel. 74-856-43-30.

źródło: Gazeta Wrocławska

możliwość komentowania została wyłączona