Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Warszawa: Szybka Kolej Miejska w marcu dotrze do Legionowa

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Druga linia Szybkiej Kolei Miejskiej zacznie kursować na torach 1 marca. Pociągi z logo stołecznego przewoźnika będą jeździć z Dworca Gdańskiego do Legionowa i Wieliszewa.
To już drugie podejście do uruchomienia linii, która zostanie oznaczona jako S-9. W październiku zeszłego roku szef Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta zapowiadał, że SKM-ka zacznie kursować do Legionowa w grudniu. Wtedy nic z tego nie wyszło, ale teraz dyrektor Ruta zarzeka się, że nowy termin jest już pewny. ZTM dogaduje ostatnie szczegóły z Kolejami Mazowieckimi. To właśnie temu przewoźnikowi stolica zleci kursy nowej linii SKM. Koleje Mazowieckie dostaną za to od samorządów Warszawy, Legionowa i Wieliszewa 1,5 mln zł rocznie.

Na torach zobaczymy stare pociągi, na których zostaną przyklejone folie w barwach warszawskich. - Dzięki temu pasażerowie na pewno je odróżnią od zwykłych składów Kolei Mazowieckich. Dodatkowo wewnątrz składu pojawią się nasze kasowniki, na początek po jednym na pociąg - mówi Leszek Ruta. Zapowiada, że codziennie między Warszawą i Legionowem będzie kursować 37 par pociągów SKM-ki. Część z nich pojedzie dalej - 17 par do stacji Legionowo-Piaski, a siedem do Wieliszewa. Ruta sam mieszka w Legionowie i żeby zatrzeć wrażenie, że uruchamia linię głównie dla siebie, podkreśla, że skorzystają na niej także mieszkańcy Białołęki, głównie zielonej części tej dzielnicy - Płud czy Choszczówki.
Poza tym kolej z Legionowa do Warszawy zacznie kursować często. Ruta zakłada, że na przemian ze składami Kolei Mazowieckich pociągi będą średnio odjeżdżać co 15 minut. Dodatkowo w składach z logo SKM będzie można jechać ze wszystkimi biletami stołecznej komunikacji. Według Ruty czas przejazdu z Legionowa do Dworca Gdańskiego wyniesie 21 minut. To nieco krócej niż teraz pociągiem Kolei Mazowieckich, który według rozkładu pokonuje ten odcinek w 25-26 minut. Dodatkowo z powodu remontu torów prowadzonego za Legionowem składy często przyjeżdżają do tego miasta spóźnione. Są szanse, że zaczynające tam bieg pociągi SKM będą wyruszały zgodnie z rozkładem. Władze Legionowa przy stacji chcą zbudować parking "parkuj i jedź". Na razie mieszkańcy zostawiają auta gdzie popadnie. ZTM planuje także skierować tam autobusy dowozowe.

Starymi składami mieszkańcy Legionowa czy Białołęki mieliby jeździć przez niecałe dwa lata. Na przełomie 2011 i 2012 roku na tej trasie zaczną kursować nowe pociągi, które dla Szybkiej Kolei Miejskiej ma dostarczyć bydgoska Pesa. Przez Śródmieście dotrą one na lotnisko Okęcie.

W tym roku Zarząd Transportu Miejskiego chciałby zaś uruchomić kolejną linię SKM obsługiwaną taborem Kolei Mazowieckich. Tym razem z Otwocka. Z powodu tłoku na linii średnicowej pociągi dojeżdżałyby najprawdopodobniej tylko do Dworca Wschodniego. Konkretnych terminów uruchomienia tej linii na razie nie ma.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona