Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Toruń: Miliony na rozwój kolei w regionie

hoł, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Urząd Marszałkowski wyda w tym roku 24,5 mln zł na inwestycje na kolei. Marszałek kupi kolejne szynobusy dla szybkiej kolei BiT City łączącej Toruń z Bydgoszczą i wyremontuje tory na trasie Toruń-Brodnica.
- Na inwestycje w kolej metropolitalną przeznaczyliśmy najwięcej, bo 18,7 mln zł - mówi Janusz Czajkowski, szef departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego.

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup szynobusów i wagonów do pojazdów oraz remont pociągów wożących pasażerów m.in. na trasie Toruń-Bydgoszcz. 119 tys. zł wydamy na opracowanie "Zintegrowanego Programu Rozwoju Transportu Publicznego dla aglomeracji bydgosko-toruńskiej". Marszałek planuje przywrócenie połączeń kolejowych na trasie Kcynia-Szubin oraz Toruń-Jabłonowo Pomorskie-Brodnica. Nim do tego dojdzie, musi wydać na modernizację tych tras 2,5 mln zł. W budżecie zapisano także projekt "Zagospodarowanie infrastruktury kolejowej dla potrzeb ruchu turystycznego - linia kolejowa nr 209 od Torunia do Brodnicy". Całkowity koszt tego zadania to 11,6 mln zł, ale na ten rok Urząd Marszałkowski zaplanował wydatki w kwocie 271,7 tys. zł (w tym 163 tys. zł ze środków unijnych). Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności regionu, poprzez zmodernizowanie i ożywienie dworców położonych wzdłuż linii kolejowej nr 209, na odcinku Kowalewo Pomorskie-Golub-Dobrzyń-Brodnica i uruchomienie kolejowych przewozów turystycznych zabytkowymi pociągami. W tym roku powstać ma dokumentacja inwestycji, zaś całość prac zostanie zakończona w 2011 roku.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona