Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Warszawa: Spotkanie mediacyjne przewoźników w parlamencie

rynek-kolejowy.pl,

dodane przez kasiek007

Dzisiaj odbyło się w Sejmie pierwsze z zapowiadanych wcześniej spotkań, posła Bogusława Kowalskiego z przedstawicielami zarządów dwóch konkurujących ze sobą przewoźników pasażerskich - PKP Intercity i Przewozów Regionalnych.
Poseł Bogusław Kowalski wraz z przewodniczącym RBF Henrykiem Klimkiewiczem podjęli się zorganizowania spotkań z przedstawicielami zarządów PKP Intercity i Przewozów Regionalnych, które mają doprowadzić do znalezienia rozwiązania konfliktu pomiędzy oboma przewoźnikami.

W trakcie dzisiejszego spotkania omawiano ogólną sytuację na rynku przewozów pasażerskich, oraz kondycję obydwu spółek. - Obie spółki funkcjonując obok siebie, wchodzą w ostrą konkurencje. Kwestie jak tą konkurencję prowadzić i w jaki sposób działać, są oczywiście w gestii władz tych spółek i ja w to absolutnie nie zamierzam ingerować. Natomiast mnie, jako przedstawiciela parlamentu interesuje, jak się sprawdza polityka regulacyjna. Chodzi o to, żeby z jednej strony ta regulacja tworzyła warunki do rozwoju konkurencji, do podnoszenia jakość usług i wszystkich pozytywnych wyników tego współzawodnictwa. Z drugiej strony natomiast, żeby nie była to konkurencja wyniszczająca, która powoduje, że tam gdzie dopłacamy z pieniędzy podatników, mamy mniejsze korzyści niż moglibyśmy mieć. Na skutek konfliktu pomiędzy Przewozami Regionalnymi i PKP Intercity mamy taką właśnie sytuację. Trzeba się zastanowić, jak poprawić regulację w tym zakresie. Można to zrobić dwutorowo. Spółki mogą przeprowadzić pewne uzgodnienia między sobą, w sensie pozytywnej koegzystencji i konkurencji, natomiast to czego nie da się załatwić uzgodnieniami, wymaga odgórnych decyzji administracyjnych. Wokół tych spraw, będą się koncentrowały rozmowy oraz działania Sejmowej Komisji Infrastruktury w najbliższej przyszłości - powiedział podsumowując spotkanie poseł Kowalski.

- Oczywiście, że te rozmowy mają sens, bo co do tego, że konflikt jest, nie ma żadnych wątpliwości. Przykładem jest tutaj chociażby kwestia nieuzgodnienia korekty rozkładu jazdy. Inicjatywa pana posła Kowalskiego i pana Klimkiewicza z RBF w tym zakresie, jest korzystna dla obu spółek, ponieważ ma na celu doprowadzenie do ustabilizowania czy uregulowania tej sytuacji - stwierdził członek zarządu i dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych Przewozów Regionalnych Robert Nowakowski. - Wszelkie inicjatywy, które będą prowadziły do zbudowania jasnych zasad dobrej konkurencji w Polsce, będziemy popierali. To spotkanie do takich właśnie należy - dodała członek zarządu i dyrektor ds. finansowych Małgorzata Kuczewska-Łaska

źródło: rynek-kolejowy.pl

możliwość komentowania została wyłączona