Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pociąg pod specjalnym nadzorem. Z rakietami

akr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez qba111

Bez rozgłosu, w asyście ochrony, z instalacją śledzącą każdy przebyty metr, przez Szczecin przejechał ładunek rakiet do samolotów F-16.
Uzbrojenie trafiło do bazy lotniczej w Łasku niedaleko Łodzi, gdzie stacjonują polskie F-16. Okazuje się, że był to jeden z pięciu tego typu transportów, które przeszły w ostatnim czasie przez Szczecin. I zarazem ostatni.

Ładunek uzbrojenia dotarł do szczecińskiego portu z USA w miniony weekend. Został przeładowany na specjalny pociąg przygotowany przez PKP Cargo. Wśród wagonów z kontenerami był także wagon pasażerski, którym jechała uzbrojona po zęby ochrona. Cały skład został wyposażony w system GPS umożliwiający jego dokładną lokalizację.

Transport uzbrojenia dla F-16 ze względów bezpieczeństwa okryty był tajemnicą do czasu, gdy ostatni pociąg dotarł do celu. Dopiero wczoraj polski przewoźnik, czyli PKP Cargo, pochwalił się nietypowym kontraktem. Z informacji spółki wynika, że łącznie przewiozła przez Szczecina 120 kontenerów z uzbrojeniem dla naszych myśliwców.

W operację w Szczecinie zaangażowani byli oficerowie amerykańskiej i polskiej armii, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz przedstawiciele Wojskowej Komendy Transportu w Szczecinie.

To nie pierwsza seria tajnych transportów przechodzących przez szczeciński port. Kilka lat temu olbrzymie emocje wywołało kilka transportów paliwa dla elektrowni atomowej w czeskim Temelinie. Do Szczecina przyjechali wówczas działacze Greenpeace, którzy wdarli się na teren portu i rozwiesili swoją flagę i symbole walki z energią atomową.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona