Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Łódź: Szybka kolej pojedzie z Łodzi do Warszawy w 35 minut

pw, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Z Łodzi do Warszawy w 35 minut, a do Poznania i Wrocławia w godzinę? Taki czas przejazdu zapowiada PKP po wybudowaniu polskiego TGV. Szybkie połączenie kolejowe będą także na południe kraju.
Chodzi o linię, która ma prowadzić z Warszawy, przez Łódź, a następnie do Wrocławia i Poznania. Pociągi będą jeździć z prędkością nawet 350 km/godz. Szybka kolej ma być gotowa do 2020 r. Koszt budowy oszacowano na 26 mld zł.

Wczoraj przedstawiciele województwa, samorządów, biura planowania oraz PKP konsultowali plany budowy polskiego TGV. - Wkrótce będzie przygotowywane studium, które wskaże przebieg torów w naszym regionie. Musimy przedstawić własne propozycje, aby później nie walczyć o inny wariant - mówi Witold Stępień, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Wstępnie planowane są pod Łodzią dwa tunele. Jednym pojadą tradycyjne pociągi, drugim szybka kolej. Od Dworca Fabrycznego do pl. Hallera będą biec równolegle między ulicami Zieloną i 6-go sierpnia. - Pod placem rozdzielą się. Tradycyjne pociągi skręcą na Dworzec Kaliski, natomiast TGV wyjedzie spod ziemi za Retkinią - mówi Marek Lisiak, architekt miasta. Pociągi wyjadą z miasta w kierunku Pabianic wzdłuż obecnych torów. Potem zostaną skierowane albo w okolice Zduńskiej Woli i Sieradza, albo Poddębic. Będzie to zależało od decyzji, z której strony kolej minie zbiornik Jeziorsko. Mniej problemów będzie z poprowadzeniem torów w kierunku stolicy. Już dawno zaplanowano je wzdłuż autostrady A2.

Jakie korzyści będziemy mieli z szybkiej kolei? Z Łodzi do Warszawy dojedziemy w 35 minut, do Poznania w godzinę, a do Wrocławia w pięć minut dłużej. Tory powstaną także z Łodzi do Opoczna. Tam połączą się z Centralną Magistralą Kolejową - szynami łączącymi Warszawę z Katowicami, które mają zostać przystosowane do prędkości 200 km/h. Dzięki temu szybko będziemy mogli dostać się także na południe kraju.

Studium będzie gotowe za 13 miesięcy. Potem będzie konsultowane z mieszkańcami i zostanie przygotowany projekt, który ma być oddany za niecałe 2,5 roku. - Całą dokumentację chcemy mieć zamkniętą w 2013 r. Wtedy będziemy mogli ogłosić przetarg na budowę i rozpocząć pierwsze prace - mówi Jan Raczyński, dyrektor PKP do spraw kolei dużych prędkości. - Budowa 100 km torów trwa około roku. Nasza inwestycja będzie miała około 450 km więc powinna być gotowa w 2018-2019 r.

Po zakończeniu budowy zostanie już tylko przeprowadzenie testów. Plany rządu przewidują, że kolej wysokich prędkości między największymi polskimi miastami powstanie za dziesięć lat. W Łodzi pierwszą częścią inwestycji będzie schowanie pod ziemię Dworca Fabrycznego. Przebudowa rozpocznie się w już w tym roku.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona