Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju kolej

Łódź: Hiszpanie przygotują projekt tunelu pod Łodzią

jaqb,

dodane przez lukaszenko

Hiszpańska firma określi warunki budowy tunelu średnicowego pod centrum Łodzi, który połączy dworce Łódź Fabryczna i Kaliska. Wczoraj podpisano umowę w tej sprawie.
Sygnatariuszami są EC1 Łódź Miasto Kultury, upoważnione przez miasto do przeprowadzenia przetargu na studium wykonalności tunelu, i hiszpańska firma Sener, która go wygrała. Hiszpanie przez rok przygotują studium wykonalności i dokumentację związaną z pozyskaniem funduszy unijnych. Dostaną za to ponad 3,5 mln zł. - Naszym zadaniem jest określić, co i jak zrobić, żeby tunel był jak najlepszy, oraz ile to będzie kosztowało - wyjaśnia Marcin Tomaszewski, szef do spraw rozwoju w firmie Sener.

Wcześniej Sener przygotował już studium wykonalności dla pierwszego odcinka tunelu pod Łodzią, od dworca Łódź Widzew do Kaliska.

- Robiliśmy też dużo większe projekty w Hiszpanii - zaznacza Tomaszewski. - Między innymi w Bilbao czy Madrycie. W Barcelonie pracowaliśmy przy budowie trzypiętrowego dworca. Na samym dole jeździ metro, a wyżej kolej.

Łódzki tunel będzie częścią sieci kolei dużych prędkości, które połączą miasto z Warszawą, Wrocławiem i Poznaniem. Być może w przyszłości szybki pociąg pojedzie też do Berlina i Pragi.

Pod ziemią zostaną położone cztery torowiska, dwa dla kolei dużych prędkości oraz dwa dla kolei regionalnej i aglomeracyjnej. Polski TGV ma jeździć z prędkością nawet 350 km/godz. Dzięki temu do Poznania i Wrocławia dojedziemy w godzinę, zamiast w cztery, a do Warszawy w 35 minut.

System szybkich kolei ma być gotowy do 2020 roku. Koszt budowy oszacowano na 26 mld zł.

źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

możliwość komentowania została wyłączona