Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Wrocław: Strajk kolejarzy: blokada na torach nad Komandorską

Marzena Żuchowicz, sp, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Kilkadziesiąt osób przez dwie godziny blokowało tory na wiadukcie nad ul. Komandorską. Związkowcy ze spółki PLK domagali się 200 zł netto podwyżki. - Chcemy zarabiać godnie - mówili.
Kolejarze zarzucają Zarządowi PKP PLK, że przeciąga trwające od grudnia 2009 r. rozmowy, składa puste deklaracje i pozoruje negocjacje. Podkreślają, że w spółce PLK są najniższe zarobki w całej grupie PKP, a przeciętne wynagrodzenie w 2009 r. zmniejszyło się w stosunku do roku 2008. Narzekają też na postępującą redukcję zatrudnienia, która sprawia, że pracownikom dochodzą kolejne obowiązki.

Zapowiadają, że jeśli zarząd spółki nie usiądzie z nimi do rozmów, będą nadal protestować.
Władysław Tatarzyński, przewodniczący Komisji Zakładowej przy Zakładzie Linii Kolejowych we Wrocławiu: - Od stycznia zarząd uparcie stoi na stanowisku, że zamiast podwyżki da nam ochłap w postaci 25-procentowej premii. Nie możemy na to przystać, bo zależy nam na trwałym wzroście wynagrodzenia. Dziś protestujemy we Wrocławiu, w środę nasi koledzy z Łodzi zablokują w Koluszkach pociągi na Warszawę.

Ostatnia podwyżka wynagrodzeń w PKP PLK SA była dwa lata temu. Uposażenie zasadnicze wzrosło wtedy średnio o 220 zł na pracownika. Wtorkowy protest poparła Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP. Trwał dwie godziny. Między godz. 11 a 13 kolejarscy związkowcy całkowicie zablokowali ruch pociągów między stacjami Wrocław Główny - Wrocław Grabiszyn, co spowodowało spore opóźnienia.

Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy PKP PLK: - Kwota wynagrodzenia nie może przekraczać możliwości finansowych PLK, a te zależą od przewoźników. W ubiegłym roku wartość przewozów zmniejszyła się o kilkanaście procent. Mamy mniejsze przychody przede wszystkim z ruchu towarowego. Niemniej w dalszym ciągu chcemy rozmawiać i chcemy dojść do porozumienia, które zadowoli związki, ale będzie również na miarę naszych możliwości.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona