Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Szynobus coraz bliżej

kon, Kurier Szczeciński,

dodane przez volvob10ma

Od kilku lat trwają starania o uruchomienie połączenia kolejowego Wałcza ze Szczecinem. Po drodze mówiło się o braku środków w Urzędzie Marszałkowskim lub nieprzygotowaniu do inwestycji ze strony Polskich Kolei Państwowych PLK S.A. Oddział Regionalny w Szczecinie. Teraz to się zmienia.
– Ustalenia są pozytywne, gdyż znalazły się środki na realizację tego zadania, czyli ponad 20 milionów złotych – mówi Roman Gniot, naczelnik wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta w wałeckim Urzędzie Miasta. – PKP PLK S.A. oddział Regionalny w Szczecinie ogłosił przetargi na opracowanie dokumentacji i wykonawstwo prac torowiskowych i w zakresie infrastruktury kolejowej z Wałcza do Ulikowa.

Przywracanie szlaku kolejowego potrwa od wiosny br. do grudnia 2011 r. W tym czasie Wałcz powinien uzyskać połączenie ze Szczecinem. Pracę będzie rozpoczynało w Pile sześć par pociągów. Będą jechać z prędkością do 100 km/h przez Wałcz, Tuczno, Kalisz Pomorski i Stargard Szczeciński. Po około dwóch godzinach mają dotrzeć do Szczecina.

– To będą najnowocześniejsze szynobusy w Polsce – zachwala Wojciech Drożdż, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego. – Będzie się jechało we wspaniałej atmosferze, w klimatyzowanym przedziale z muzyczką.

Wałcz odzyska również przystanek Raduń, który będzie miał odnowione perony i nowe oświetlenie. Znacznie poprawi się też wizerunek estetyczny tej części miasta.

– W związku z tym, iż samorząd województwa wielkopolskiego planuje wkrótce rozpocząć proces związany z modernizacją linii 354 Poznań-Piła okaże się, że z Wałcza będzie i bliżej i szybciej do stolicy Wielkopolski – dodaje R. Gniot. – Nowe i szybsze połączenia Wałcza z dwoma metropoliami usprawnią kontakty gospodarcze, dojazdy do pracy, na studia oraz do szkół różnego typu.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy