Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Rozmowy o trasie kolejowej Szczecin - Berlin bez szczecińskich ekspertów

Sławomir Orlik, Polskie Radio Szczecin,

dodane przez MQ

Dlaczego przejazdy pociągiem są tak drogie i dlaczego tak długo trwa podróż ze Szczecina do Berlina? O tym dyskutowali uczestnicy Konferencji Regionalnej w Słubicach.
Na miejscu byli samorządowcy z lubuskiego i Wielkopolski, zabrakło tylko przedstawicieli Szczecina. Sporo czasu poświęcono trasie Szczecin - Berlin. Jej 30-kilometrowy odcinek nie jest zelektryfikowany. To powoduje, że pokonanie całej trasy pociągiem trwa długo i trzeba się przesiadać. - Znamy problem - mówi dyrektor Przedstawicielstwa PKP S.A. w Niemczech Robert Bajczuk. - Po stronie polskiej jest 15 km. Oni mają do zelektryfikowania 20 km linii. Chcemy, żeby Niemcy przyspieszyli procedury, żeby to nie trwało 5-6 lat.

Ze słów dr Jürgena Muracha z Berlińskiego Senatu wynika jednak, że wszystko może potrwać jeszcze dłużej. - Oczywiście to wymaga długofalowego planowania, to skomplikowany proces m.in. zbadania pod względem ekologicznym. W Niemczech trwa to dłużej i jeżeli wszystko będzie przebiegać bez przeszkód to 2017, 2018 rok to realny termin. Ale to nie zależy od nas, tylko od rozmów na poziomie ministerstw - stwierdził Murach.

Takie spotkanie z udziałem polskich i niemieckich ministrów ma się odbyć jeszcze w tym półroczu. Jürgen Murach dodał też, że w najbliższym czasie ceny biletów za przejazd ze Szczecina do Berlina zostaną obniżone, a to w związku z rosnącą konkurencją ze strony busów. Ponadto jeszcze w tym roku zostanie uruchomione bezpośrednie połączenie z Pragi do Szczecina, a przejazd ma potrwać ok. 6 godzin.

źródło: Polskie Radio Szczecin

brak komentarzy