Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Miliony euro na linię kolejową Berlin - Świnoujście

Sławomir Orlik, Polskie Radio Szczecin,

dodane przez MQ

140 mln euro - tyle ma kosztować odtworzenie linii kolejowej Berlin - Świnoujście.
By przyspieszyć podjęcie decyzji w tej sprawie 9 kwietnia w Berlinie przed siedzibą Deutsche Bahn ma się odbyć pikieta Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wyspy Uznam. Część torów na trasie już jest. Konieczne jest jednak odtworzenie 40-kilometrowego odcinka pomiędzy Świnoujściem, a miejscowością Ducherow niedaleko Anklam.

Linia Berlin - Świnoujście funkcjonowała na przełomie XIX i XX wieku, pociągi jechały z prędkością ok. 100 km/h. Część torów została jednak zniszczona po II wojnie światowej przez wojska radzieckie. To połączenie byłoby korzystne zarówno dla strony polskiej jak i niemieckiej - uważa Jürgen Bosse, prezes spółki UBB należącej do niemieckich kolei.

Podobnie uważa Anna Starosta ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. - Z naszych doświadczeń wynika, ze niemieccy turyści bardzo chętnie podróżują koleją , również ze względów ekologicznych - mówi Starosta.

- Popieramy tę inwestycję, pozwoliłoby to m.in. na skomunikowanie terenów portowych leżących na wyspie Uznam, słyszeliśmy jednak o przeciwnych głosach ze strony niemieckiej - mówi zastępca prezydenta Świnoujścia Andrzej Szczodry. - Może to być uznane za konkurencję dla portów w Sassnitz i w Rostocku.

Jak mówi prezes Bosse, budowa potrwałaby dwa lata, od momentu podjęcia decyzji politycznej, tej jednak na razie nie ma.

źródło: Polskie Radio Szczecin

2 komentarze