Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Warszawa: Nowoczesny pociąg ruszył w pierwszy kurs

śmik, msz, Gazeta Wyborcza,

dodane przez zack1989

Punktualnie o godz. 12.52 z dworca Warszawa Wschodnia wyruszył w pierwszą podróż nowy pociąg SKM-ki. Nowoczesny skład z nowosądeckiej firmy Newag odjechał do Pruszkowa.
Po godzinie 12 na dworcu Warszawa Wschodnia zebrał się spory tłum czekających na połączenie SKM-ki do Pruszkowa. Pociąg z Sulejówka, który miał jechać do Pruszkowa zakończył bieg w Warszawie Wschodniej i wszyscy pasażerowie zostali poproszeni o przesiadkę do nowego składu. Nowy pociąg, w warszawskich, czerwono-żółtych kolorach, przywitała między innymi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, kolejarze i mieszkańcy podwarszawskich miejscowości, którzy będą jeździć nim na co dzień.

Nowy pociąg podobny jest bardziej do składu metra. Pojazd o długości 85 metrów nie ma wagonów ani przedziałów. W otwartej przestrzeni większość siedzeń ustawiono bokiem do kierunku jazdy, podobnie jak w wagonach metra. W nowym pociągu jest 180 miejsc siedzących i 520 stojących. Pociąg może rozwijać prędkość do 160 km/h, ale na podwarszawskich trasach nie pojedzie tak szybko. Stacje na trasach pod Warszawą są oddalone do siebie średnio o dwa kilometry, więc z tego względu nie mógłby się rozpędzić do takiej prędkości, ale również stan torów nie pozwoliłby na tak szybką jazdę. Kolejarze przewidują, że pociąg uda się rozpędzić maksymalnie do 130 km/h.

Pociąg wyposażony jest w klimatyzację i monitoring, a także system informacji pasażerskiej. - Ma też specjalny system liczenia pasażerów wchodzących i wychodzących. System umożliwi prowadzenie statystyki, co będzie wykorzystane przy układaniu nowego rozkładu lub wprowadzaniu korekt do istniejących rozkładów - opowiada Jerzy Obrębski, wiceprezes Szybkiej Kolei Miejskiej.

Pociąg z zakładów Newag z Nowego Sącza to pierwszy z czterech zamówionych przez Szybką Kolej Miejską. Kolejne trzy mają przyjechać do Warszawy w kwietniu i maju.

Natomiast za półtora roku do Warszawy przyjedzie 13 nowych pociągów z bydgoskiej PESY, którymi SKM-ka będzie obsługiwać trasę na lotnisko Okęcie.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona