Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

W oczekiwaniu na decyzję PKP

Nowy Tygodnik Łobeski,

dodane przez margor; zmodyfikowane

Od kilku lat na terenie byłego dworca w Dobrej stoją wagony kolei wąskotorowej. W ubiegłym roku w sprawie tego terenu doberscy radni podjęli dwie uchwały. Dotyczyły one wyrażenia zgody na przejęcie. Teren dworca PKP podzielony jest na kilka działek.
- Część działek PKP pozostawiło sobie - dowiadujemy się w urzędzie miejskim w Dobrej. - W sprawie pozostałej części, w tym torowiska podjęliśmy dwie uchwały. Nasi radni wyrazili zgodę, aby część przejąć nieodpłatnie, pozostałą za zobowiązania podatkowe PKP wobec naszej gminy.

Czy przejęcie nieruchomości i ruchomości od PKP nie jest swoistym "kukułczym jajem"? Coś z tym później trzeba będzie zrobić.

- Mamy różne pomysły na zagospodarowanie tego terenu, w tym wagonów, budynku dworca. Jednym z nich jest np. stworzenie trasy wycieczkowej, stworzenie noclegowni lub muzeum - mówi sekretarz urzędu miejskiego. - Pomysły te jednak na pewno nie powstaną w ciągu roku, lub dwóch. Jeśli jednak byśmy tego nie przejęli, zrujnowałoby się to zupełnie. Dworzec stoi już tyle lat. Zapędy są różne, w tym ścieżka rowerowa. Co do budynku stacji, jest on pod ochroną konserwatora zabytków. Wszelkie działania będą więc musiały odbywać się pod nadzorem konserwatorskim.

Podjęto uchwały o wyrażeniu zgody na bezpłatne przejęcie. Co dalej?

Mateusz Marszalec: W tej chwili "piłeczka jest po stronie kolei". Oni mają swoje procedury, oddziały, które między sobą dokonać ustaleń. Odpowiedzi jeszcze nie ma. Jesteśmy w fazie przejmowania i do tej pory załatwiliśmy wszelkie dokumenty łącznie z uchwałami. Dokumenty trafiły do PKP. Teraz czekamy na decyzję PKP. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, bo przejmujemy nie tylko nieruchomości ale i części ruchome. Chcemy na pewno, aby ta kolejka jeździła, na jakim odcinku - na razie nie wiadomo z powodu dużych ubytków w torach na niektórych odcinkach. Chcielibyśmy jednak uruchomić przewozy turystyczne od Dobrej do Dobropola. Obecnie największej pomocy wymaga budynek stacyjny. Jest w opłakanym stanie, trzeba go ratować. Własnym sumptem nie damy rady tego wykonać. Stąd potrzebujemy inwestora. Docelowo chodzi tu również o stworzenie miejsc noclegowych. Reasumując przejęcie kolejki umożliwi nam to, aby coś tam zrobić.

Na pytanie, kiedy można spodziewać się decyzji PKP, w urzędzie w Dobrej usłyszeliśmy, że w grę wchodzi drugi kwartał tego roku.

źródło: www.nowytygodniklobeski.pl

brak komentarzy