Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Trójmiasto: SKM wspiera Gdańsk w walce o tytuł ESK 2016

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza,

dodane przez mxk

Projekt Wawrzyńca Lenarta z Gdyni zwyciężył w konkursie na projekt SKM-ki, reklamującej kandydaturę Gdańska w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od czerwca będzie można go oglądać na składzie trójmiejskiej kolejki.
Konkurs zorganizowany został wspólnie przez Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 kandydat oraz PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.; Miał on charakter otwarty - głównym wymogiem było to, żeby projekty reklamowych nadruków na SKM inspirowane były hasłem "Wolność Kultury, Kultura Wolności"- mottem przewodnim, pod którym Gdańsk wraz z metropolią ubiega się o zdobycie tytułu ESK 2016.

Na konkurs artyści zgłosili około 20 projektów. - Bardzo się cieszymy z zainteresowania konkursem, szczególnie, że napłynęły na niego prace nie tylko z Trójmiasta, ale chociażby z Wrocławia, Katowic, Poznania czy Torunia - mówi Sławomir Czarnecki z Biura Gdańsk ESK 2016. - Projekty były naprawdę różnorodne. Zdecydowaliśmy się nagrodzić pracę, która w ciekawy sposób przedstawia ideę kandydatury i dąży do zmiany wizerunku Gdańska. Nie bez znaczenia miał również fakt, że zwycięski projekt jest bardzo wyraźny i czytelny.

Zwycięzca konkursu Wawrzyniec Lenart ma 25 lat i jest studentem... budownictwa na Politechnice Gdańskiej. Wcześniej już był wyróżniany i nagradzany w trójmiejskich konkursach fotograficznych. - Fotografia i grafika komputerowa to moje hobby - opowiada. - Przygotowując projekt starałem się przede wszystkim żeby był widoczny i nowoczesny. Dlatego postawiłem na proste formy geometryczne.

Lenart wzbogaci się o 4 tys. złotych. Dodatkowo już od czerwca, przez pełne dwanaście miesięcy, jego projekt będzie eksponowany na jednym ze składów Szybkiej Kolei Miejskiej.

- SKM stara się być małym mecenasem kultury w Trójmieście - deklaruje Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży SKM. - Jestem przekonany, że umieszczenie pracy zwycięzcy na pociągu SKM to dla każdego artysty ogromna promocja nazwiska, takie jego mobilne portfolio. Takimi inicjatywami jak ta, chcemy pomagać zdolnym twórcom zaistnieć na tym niełatwym przecież rynku grafiki użytkowej.

W konkursie przyznano także trzy równorzędne wyróżnienia. Zdobyli je: Agnieszka Szczepaniak z Gdyni, Patryk Tabaka z Pszczółek oraz Wincenty Święcki z Gdańska.

Gdańsk jest jednym z jedenastu polskich miast, które starają się o tytuł ESK w 2016 roku. Walczymy o niego ze Szczecinem, Warszawą, Katowicami, Łodzią, Wrocławiem, Poznaniem, Toruniem, Bydgoszczą, Białymstokiem i Lublinem. Do końca sierpnia 2010 miasta muszą złożyć konkursowe aplikacje, które będą podstawą wyłonienia zwycięzcy.

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" jest patronem medialnym konkursu.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona