Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Będzie walka o eksponaty Muzeum Kolejnictwa w Gryficach

Andrzej Kutys, Polskie Radio Szczecin,

dodane przez MQ

Zygmunt Dziewguć zapowiada, że będzie kontynuował walkę o pozostawienie w Gryficach eksponatów tamtejszego Muzeum Kolejnictwa. - Mieszkańcy miasta nie pozwolą na dalszą grabież, mówi radny sejmiku z PSL.
Wczoraj informowaliśmy o tym, że Dziewguć, prezes tamtejszego PKS, nakazał zablokować autobusem wyjazd z terenu placówki, aby nie dopuścić do wywiezienia zabytkowego, 90-letniego parowozu do muzeum w Sochaczewie. Lokomotywa jednak odjechała, a dzisiaj o sprawie rozmawiali radni z komisji sejmiku województwa. Toczą się bowiem rozmowy, jakie kolejki zostaną w naszym województwie, a które wyjadą.

Pod względem prawnym wszystkie eksponaty należą do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, tłumaczył Przemysław Wraga z Urzędu Marszałkowskiego. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego podkreślał, że jemu również nie podoba się lista żądań z Warszawy, ale potrzebna jest rozwaga w negocjacjach.

Jak zapewnił Karwowski, wszyscy pracownicy muzeum w Gryficach znajdą pracę w jego placówce. Zaś marszałek Władysław Husejko zadeklarował, że zaraz po powrocie z urlopu, wicemarszałek Witold Jabłoński uda się do swojego odpowiednika w Zarządzie Województwa Mazowieckiego, by rozstrzygnąć tę kwestię.

W muzeum w tej chwili pozostało 10 kolejek.

źródło: Polskie Radio Szczecin

Przeczytaj również: Zabrali kolejny parowóz (10.05.2010)

1 komentarz