Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Przewozy Regionalne przejmą budynki od PKP S.A.

mb, stetinum.pl,

dodane przez volvob10ma

Samorządowa spółka kolejowa powiększy swój majątek. 26 nieruchomości o wartości 270 mln zł tzw. aportem wniesie do Przewozów Regionalnych spółka PKP S.A. Następnie udziały PKP odkupi Skarb Państwa i przekaże je nieodpłatnie samorządom, które są udziałowcami PR.
O podwyższeniu kapitału zakładowego Przewozów Regionalnych zadecydowało wczoraj w Warszawie Zgromadzenie Wspólników Spółki. W skład majątku PR wejdzie 26 nieruchomości, które są własnością spółki PKP S.A., a które teraz użytkują Przewozy Regionalne. Przekazywane obiekty to grunty, zaplecza techniczne i pomieszczenia administracyjne w trzynastu województwach.

W Zachodniopomorskim PKP S.A. wniesie do Przewozów Regionalnych nieruchomości w Szczecinie na Wzgórzu Hetmańskim (hala ETZ z towarzyszącą infrastrukturą) oraz w Kołobrzegu (zaplecze warsztatowe EZ: budynki, budowle, tory).

Aby PKP S.A. mogła przekazać nieruchomości, muszą one zostać: uwłaszczone na rzecz PKP S.A., wydzielone z terenów zamkniętych, naniesione na mapy geodezyjne, oraz oszacowane przez niezależnych rzeczoznawców. Proces przygotowania jednej nieruchomości do aportu (wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki) trwa od pół do półtora roku.

Wnosząc nieruchomości do Przewozów Regionalnych PKP S.A. uzyska udziały w spółce, które następnie będą odkupione przez Skarb Państwa, później z kolei zgodnie z ustawą o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego PKP, będą nieodpłatnie przekazane przez Skarb Państwa samorządom województw, które są udziałowcami Przewozów Regionalnych.

W czasie wczorajszego spotkania w Warszawie doszło także do porozumienia w sprawie zawarcie umowy pomiędzy Przewozami Regionalnymi i PKP Intercity S.A w sprawie rozliczenia sprzedaży biletów obu przewoźników w swoich kasach.

źródło: stetinum.pl

brak komentarzy