Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Nad Zalew Szczeciński znów pojedzie pociąg

jasz, włod, Głos Szczeciński,

dodane przez Mareczek

Po jednej z najbardziej interesujących turystycznie tras kolejowych w regionie (malownicze 23 wiadukty) w sobotę, 18 września pojedzie osobówka. Pociąg będzie jedną z atrakcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Przejazd uświetni też jubileuszowe obchody 100-lecia linii oraz przypomni znaczenie tej trasy.

Odjazd planowany jest około godziny 12.40 z dworca głównego, a powrót po trzech godzinach. Przejazd będzie bezpłatny. Uczestnicy zapoznają się z możliwościami transportowymi linii kolejowej nr 406, która w przyszłości powinna stać się częścią sieci Szybkiej Kolei Miejskiej w Szczecinie. Obecnie linia eksploatowana jest wyłącznie dla potrzeb ruchu towarowego.

- Wznowienie ruchu pasażerskiego na linii Szczecin Główny - Trzebież Szczeciński w praktyce wymaga jedynie prac związanych z przywróceniem prawidłowego stanu technicznego przystanków - mówi Wioletta Florczak z biura informacji urzędu marszałkowskiego. - Po spełnieniu tego warunku uruchomienie połączenia pasażerskiego będzie możliwe w każdej chwili, gdyż wszystkie posterunki ruchu, a także infrastruktura torowa są w stanie technicznej gotowości.

Kiedy możliwe jest ponowne uruchomienie dla ruchu pasażerskiego trasy? Urząd marszałkowski twierdzi, że wiosną 2011 roku. Wtedy zrealizowany ma zostać kontrakt, dzięki któremu pojawi się 12 nowych szynobusów SA136.

Z pomysłem zgadza się szczeciński Zakład Linii Kolejowych.

- Dworce i przystanki są w różnym stanie, natomiast sama linia zachowuje ciągłość, nie brakuje torów - tłumaczy Włodzimierz Wiatr, zastępca dyrektora ds., eksploatacji w szczecińskim Zakładzie Linii Kolejowych PLK. - W 2006 roku linia przeszła remont. Najpilniejszych prac remontowych wymaga odcinek od Polic do Trzebieży. Niestety, mamy bardzo ograniczone możliwości finansowe.

źródło: Głos Szczeciński

2 komentarze