Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

O jeden most za mało

Bartosz Turlejski, 24Kurier,

dodane przez MQ

Trwają starania o odtworzenie połączenia kolejowego z Berlina do Świnoujścia. Dr. Gunther Jikeli, założyciel stowarzyszenia popierającego odbudowę zniszczonego mostu w Karninie i linii kolejowej ze stolicy Niemiec na wyspę Uznam, zaprosił prezydenta Janusza Żmurkiewicza na konferencję w Berlinie z udziałem decydentów z Polski i Niemiec, która odbędzie się 24 lutego. Niemcy liczą, że kolej uda się sfinansować dzięki środkom z Unii Europejskiej i kredytom z banków.
Przedstawiciele partii SPD spotkali się z J. Żmurkiewiczem, przewodniczącym świnoujskiej rady Pawłem Sujką i urzędnikami we wtorek w Urzędzie Miasta Świnoujścia. Niemcy przypomnieli, że dokładnie przed 40 laty, 7 grudnia 1970 roku, kanclerz Niemiec Willi Brandt uklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Symboliczny gest był jednym z kroków ku pojednaniu Polski i Niemiec.

Dzisiaj żyjemy w zjednoczonej Europie a władze polsko-niemieckiej wyspy Uznam starają się współpracować i realizować transgraniczne projekty.

- Zniknęły granice i dzisiaj wspólnie z sąsiadami z Niemiec możemy realizować inwestycje, dzięki którym komunikacja na wyspie staje się sprawniejsza. Mam przed sobą cztery lata kadencji, żeby doprowadzić wspólnie z zachodnim partnerem do odbudowy połączenia Berlin-Świnoujście. Dzięki tej kolei turyści z Berlina będą mogli w krótkim czasie dotrzeć do naszego miasta - mówi J. Żmurkiewicz.

Zdaniem G. Jikielego cztery lata to... realny termin. - Gdybyśmy chcieli zrealizować tę inwestycję w konwencjonalny sposób zajęłoby to nawet 30 lat a my wolelibyśmy, żeby kolej została odtworzona jeszcze za naszego życia - mówi w rozmowie z "Kurierem" G. Jikeli. - Niemcy i nasza kolej mają problemy finansowe. Liczymy, że uda się nam się sfinansować tą inwestycję dzięki środkom z Unii Europejskiej i prywatnemu kapitałowi.

Niemcy podkreślają, że odtworzenie historycznego połączenia przyniesie korzyści nie tylko Świnoujściu i miastom na trasie kolei, ale także usprawni komunikację między wielkimi miastami w Niemczech, Polsce a nawet w Czechach. Promują inwestycję w pakiecie z innymi przedsięwzięciami.

- Dzięki odtworzeniu połączenia kolejowego Berlin-Świnoujście usprawni się komunikacja między innymi niemieckimi miastami jak Lipsk, Monachium i Drezno a dalej nawet z Pragą w Czechach. W ten pakiet wchodzi także usprawnienie komunikacji Berlina ze Szczecinem. Razem możemy wiele zdziałać. Chcemy spotkać się decydentami w Szczecinie, m.in. z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego oraz z decydentami w Warszawie - zapowiada G. Jikeli.

źródło: 24Kurier

brak komentarzy