Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Andrzej Massel nowym wiceministrem infrastruktury

wś, Rynek Kolejowy,

dodane przez Bodek

Jak się nieoficjalnie dowiedział "Rynek Kolejowy", dr inż. Andrzej Massel, zastępca dyrektora Instytutu Kolejnictwa, będzie nowym wiceministrem infrastruktury odpowiedzialnym za kolej. Zastąpi on na tym stanowisku zdymisjonowanego dziś Juliusza Engelhardta. Informację tę potwierdziło "TVP Info".
Andrzej Massel urodził się 19 stycznia 1965 r. w Gdańsku. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. Na tej samej uczelni w 1997 roku, pod kierunkiem prof. Bożysława Bogdaniuka, obronił rozprawę doktorską poświęconą badaniom zjawiska falistego zużycia szyn. Po roczny stażu w Oddziale Drogowym PKP w Gdyni w 1990 roku podjął pracę w Centrum Naukowo-Technicznym Kolejnictwa, przemianowanym później na Instytut Kolejnictwa, gdzie pracuje do chwili obecnej - od stycznia 2002 roku jako kierownik Zakładu Dróg Kolejowych i Przewozów, a od stycznia 2005 roku jako zastępca dyrektora ds. studiów i projektów badawczych. Pracę w IK łączy z pracą jako adiunkt na wydziale inżynierii lądowej i środowiska Politechniki Gdańskiej. W latach 2000-2001 był pełnomocnikiem marszałka województwa pomorskiego ds. transportu kolejowego, a w latach 2001-2002 członkiem rady nadzorczej PKP SKM w Trójmieście w jej pierwszej kadencji. Członek zarządu Krajowej Sekcji Kolejowej Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz członek Komitetu Rozwoju Kolei Dużych Prędkości w Polsce. Współautor licznych prac studialnych dotyczących inwestycji transportowych w Polsce, w tym studium wykonalności modernizacji linii E-65 Warszawa - Działdowo - Gdynia (2003-2004), studium wykonalności budowy pierwszej linii Metra Warszawskiego od szlaku B20 do stacji A23 "Młociny" (2004-2005). W 2005 roku kierował realizacją wstępnego studium wykonalności budowy linii dużych prędkości Wrocław/Poznań - Łódź - Warszawa. Żonaty. Prywatnie kolekcjoner archiwalnych rozkładów jazdy oraz starych pocztówek i fotografii o tematyce kolejowej.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" jeszcze wczoraj rozpatrywane były trzy kandydatury na to stawnowisko. Oprócz Andrzeja Massela byli to Janusz Dyduch (m.in. od 2003 r. do 2006 r. szef Urzędu Transportu Kolejowego) oraz Józef Marek Kowalczyk (w latach 2001 – 2006 prezes PKP Cargo).

Nadal nie są znane losy prezesów największych spółek wchodzących w skład Grupy PKP. W ostatnich dniach mówiło się mi.n. o odwołaniu Andrzeja Wacha (PKP SA), Zbigniewa Szafrańskiego (PKP PLK) czy Grzegorza Mędzy (PKP Intercity).

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy