Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Podsumowanie ubiegłego roku

Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki,

dodane przez margor; zmodyfikowane

W 2010r. Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki otrzymało wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i od Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na bieżące utrzymanie infrastruktury kolejowej.
Pieniądze te oraz wkład własny wniesiony przez Towarzystwo pozwoliły wymienić aż 2000 podkładów na trasie kolejki na odcinku Koszalin-Rosnowo. Do tego wykonano wiele innych prac, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego i utrzymanie infrastruktury w dobrym stanie. Trzeba przypomnieć, że prace wykonywane przez Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki są pierwszymi od bardzo dawna, gdyż w ostatnich latach koszalińskiej kolejki wąskotorowej pod zarządem PKP żadne prace tego rodzaju nie były wykonywane i stan techniczny kolejki znacznie się pogorszył.

W 2010r Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki zrealizowało program pt. "Podróż retro. Szlakiem zabytków techniki i osobliwości przyrodniczych Pomorza Środkowego". Zadanie zostało wsparte przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. W ramach projektu w czasie wakacji odbywały się m.in. zajęcia dla wszystkich chętnych na terenie lokomotywowni wąskotorowej w Koszalinie. Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki uruchomiło letnie kursy kolejki na trasie Koszalin-Manowo. W każdą niedzielę wąskotorówka zabierała pasażerów, którzy mogli m.in. zwiedzać ścieżkę edukacji leśnej w Manowie oraz zagrodę edukacyjną z dzikami w Manowie. Zorganizowano również jesienne wyjazdy dla grzybiarzy i wędkarzy, a pociąg dowoził pasażerów bezpośrednio do lasu w Manowie. Celem projektu było przybliżenie mieszkańcom regionu oraz turystom walorów przyrodniczo-krajobrazowych Pomorza Środkowego, wydłużenie sezonu turystycznego oraz promowanie podróży kolejką wąskotorową jako alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

W 2010r. Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki zrealizowało projekt pt. "Spotkajmy się na szlaku", sfinansowany w ramach programu "Działaj Lokalnie VII". Koszalińska Fundacja "Nauka dla Środowiska" wsparła materialnie ten projekt, dzięki czemu wolontariusze z TMKW przygotowali specjalny wagon dla rowerzystów [brankard typu Fh z Dobrej Nowogardzkiej - przyp. margor]. Wagon ten był dołączany do kursów koszalińskiej wąskotorówki, a rowerzyści mogli w nim bezpiecznie i bezpłatnie przewozić swoje pojazdy. Również w przyszłości rowery na naszej kolejce będą przewożone za darmo.

źródło: waskotorowka.koszalin.pl

brak komentarzy