Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: PKP otrzyma pieniądze na modernizacje dworców w zachodniej Polsce

jm, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Znamy już listę dworców, które zmodernizuje w tym roku za pieniądze z budżetu państwa Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Poznaniu. Na liście znalazło się osiem dworców, na których gruntowny remont państwo dało w sumie kilkadziesiąt milionów złotych.
Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu złożył wnioski o przyznanie środków finansowych z tegorocznego budżetu państwa na remont dziewięciu dworców: w Kaliszu, Chodzieży, Kostrzynie nad Odrą, Swarzędzu, Luboniu, Jarocinie, Kępnie, Kobylnicy oraz Poznań Wschód.

Państwo przyznało pieniądze na modernizację dworców w Kaliszu, Chodieży, Kostrzynie nad Odrą, Swarzędzu, Luboniu i Jarocinie. Dodatkowo przyznane zostały fundusze na modernizacje dworców we Wronkach i Gryfinie (w woj. zachpom.). Projekty modernizacji dworców w Kępnie, Kobylnicy i Poznań Wschód nie otrzymały dofinansowania i w tym roku nie wystartują.

- W pierwszej kolejności będziemy ogłaszać przetargi na projekty robót budowlanych, a następnie na prace budowlane i nadzór nad modernizacją. W zależności od tego, jak długo potrwają procedury przetargowe, prace powinny rozpocząć się w drugiej połowie roku, między lipcem a wrześniem - powiedział "Rynkowi Kolejowemu" Piotr Kryszak z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu.

Zakres modernizacji dworców będzie bardzo szeroki - To nie będzie lifting elewacji czy malowanie ścian. Modernizacje zakładają znaczące polepszenie jakości i standardu dworca. W planach są remonty od fundamentów aż po dach łącznie z wymianą koniecznych elementów - zaznaczył Kryszak. Jako przykład podaje to, że na modernizowanym już Dworcu Letnim w Poznaniu wymieniany jest cały dach - ma tam zostać odtworzone oryginalne pokrycie sprzed stu lat. - Dworce zostaną przebudowane dla uzyskania lepszej funkcjonalności i przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, położone zostaną też nowe instalacje ciepłownicze, elektryczne itd. - zdradził Kryszak.

Żeby zabezpieczyć dworce przed dewastacją, projekty zakładają współpracę z miastami. - Zakładamy większy udział przestrzeni publicznej w modernizowanych dworcach, a miasta będą partycypować w kosztach ochrony, a po części i utrzymania dworców. Na dworcu w Puszczykówku, który został otwarty po modernizacji 17 stycznia, znajduje się centrum informacji miejskiej, a np. w Swarzędzu na dworcu znajdzie się siedziba straży miejskiej - powiedział Kryszak. - Ważne jest to, żeby zmodernizowane dworce były poddawane bieżącym remontom i kontrolom stanu technicznego. Wtedy taka modernizacja powinna wystarczyć na kilkadziesiąt lat - zapewnił przedstawiciel PKP.

Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu w samych województwach lubuskim i wielkopolskim ma pod opieką 350 dworców. - W tym roku procent modernizowanych dworców może wydawać się znikomy, ale najważniejsze jest to, że program ruszył. Jeżeli tendencja się utrzyma, i co roku otrzymamy środki z budżetu państwa, w ciągu kilku - kilkunastu lat jesteśmy w stanie zmodernizować większość naszych dworców - zakończył Kryszak.

źródło: Rynek Kolejowy

1 komentarz