Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Czy Rewal zdąży wyremontować wąskotorówkę?

Mariusz Rabenda, Gazeta.pl,

dodane przez Mareczek

Już po raz trzeci gmina Rewal ogłosiła przetarg na modernizację zabytkowej kolejki, jednej z największych swoich atrakcji turystycznych. Unijne pieniądze na tę inwestycję trzeba wydać najpóźniej w 2013 r.
- Brakowało nam doświadczenia w dużych przetargach, stąd niepowodzenia - mówi Robert Skraburski, wójt gminy Rewal, tłumacząc unieważnienie dwóch poprzednich postępowań.

Wykonawca pierwszego etapu przebudowy kolejki miał być wybrany jeszcze w ubiegłym roku. Gmina chciała, by zbudował trzy nowe dworce: w Trzęsaczu, Śliwinie i przy latarni morskiej w Niechorzu oraz wyremontował dworzec w centrum Niechorza i ulice przy dworcach w Rewalu i Trzęsaczu. Najtańszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury. Stargardzka firma wyceniła prace na ponad 27 mln zł. Gmina zaplanowała nieco ponad 18 mln zł. To spowodowało unieważnienie postępowania. Taki sam los spotkał drugi przetarg, który miał się rozstrzygnąć pod koniec stycznia. Także w tej licytacji najtańsze usługi proponowało stargardzkie PNI. Ale gmina postanowiła rozszerzyć zakres robót.

- W międzyczasie dostaliśmy projekt obejmujący drugi etap modernizacji i postanowiliśmy połączyć oba zadania, być może dzięki temu inwestycja będzie tańsza - mówi Skraburski.

Teraz oprócz budowy i modernizacji dworców i ulic, wykonawca przebuduje prawie 11 km torów. Gmina zarezerwowała na tę inwestycję prawie 40 mln zł. Na 40 proc. wartości zadania gmina będzie miała dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze muszą być wydane najpóźniej w 2013 r.

- Jeśli rozpoczniemy przed wakacjami, to jest nadzieja, że dotrzymamy terminu i nie będzie zagrożenia, że nie otrzymamy unijnych pieniędzy - uważa Skraburski.

Otwarcie ofert w trzecim przetargu wyznaczono na 11 kwietnia.

Nadmorska Kolejka Wąskotorowa od Gryfic przez Rewal do Niechorza została wybudowana w 1896 r. 20 lat później trasę wydłużono przez Pogorzelicę do Trzebiatowa. Od 1995 r. rewalska wąskotorówka jest wpisana do rejestru zabytków.

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy