Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Jest szansa na późniejszy pociąg ze stolicy

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

Kolejarze nie wykluczają przesunięcia wyjazdu ostatniego dziennego pociągu z Warszawy do Szczecina. Decyzje zapadną w połowie maja.
O potrzebie późniejszego wyjazdu ze stolicy pociągu do Szczecina pisaliśmy w poniedziałkowej "Gazecie". Obecnie ostatni dzienny pociąg wyrusza ze stacji Warszawa Centralna o 16.40. Kto na niego nie zdąży, musi czekać do 22.40. Skład, który wówczas rusza, jest jednak w Szczecinie dopiero po 5 rano. Nasze miasto jako jedyne z dużych nie ma połączenia umożliwiającego wyjazd ze stolicy między godziną 17 a 18, co pozwoliłyby osobom załatwiającym w Warszawie służbowe sprawy dojazd i powrót do domu w ciągu 24 godzin.

We wtorek otrzymaliśmy odpowiedź ze spółki PKP Intercity, która eksploatuje pociągi IC, w tym ten o 16.40 (IC "Chrobry").

- W założeniu chcemy wspólnie z zarządcą infrastruktury i innymi przewoźnikami wypracować rozwiązanie zakładające późniejszy wyjazd pociągu z Warszawy - poinformowała nas Beata Czemerajda z biura prasowego spółki. - Jednak czy pozwolą na to względy eksploatacyjne, będziemy wiedzieli wraz z rozwojem prac nad rozkładem.

Prace nad nowym rozkładem, który wejdzie w życie w grudniu tego roku, już się rozpoczęły. Wspomniane przez Beatę Czemerajdę "względy eksploatacyjne" to problem polegający na dużym zatłoczeniu linii Warszawa-Poznań, na której trudno zmieścić jeszcze jeden, dodatkowy pociąg lub przesunąć na wieczór "Chrobrego". Wyjściem byłoby wspomniane porozumienie z "innymi przewoźnikami", czyli w praktyce spółką Przewozy Regionalne. PR mogłyby uruchomić pociąg na trasie Poznań-Szczecin, do którego mogliby się przesiąść pasażerowie IC Warszawa-Poznań. Do Poznania Intercity odjeżdża o 17.40, 18.40, a o 19.05 rusza skład Twoich Linii Kolejowych (TLK to także pociągi spółki PKP Intercity, tyle że tańsze).

- Możemy zapewnić, że nie zapominamy o Szczecinie - zapewnia Czemerajda.

Wnioski o późniejsze połączenie Warszawy ze Szczecinem pojawiły się także w opiniach pasażerów, które do połowy kwietnia zbierał PKP IC. Czy uda się wprowadzić do rozkładu dodatkowy pociąg lub opóźnić wyjazd "Chrobrego", okaże się w połowie maja.

źródło: Gazeta.pl

Przeczytaj również: Przystanek Warszawa, czyli jak wrócić do Szczecina (18.04.2011)

brak komentarzy