Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Parys nie pojedzie

Marzena Domaradzka, 24Kurier,

dodane przez MQ

Tego lata turyści próżno będą wyglądać zabytkowego składu, który w kłębach pary wtaczał się na stacyjki w Rewalu, Niechorzu, Trzęsaczu i Pogorzelicy. Zabytkowy Px48 oraz wagony retro zostaną w parowozowni. Rusza największy projekt rewitalizacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.
Dziś podpisana zostanie umowa z wykonawcą. To moment, na który samorząd rewalski czekał kilka lat. - Wykonawca, czyli firma "Husar", kompleksowo zrealizuje projekt - tłumaczy wójt Robert Skraburski. Rok temu na peronie w Rewalu razem z ówczesnym wicemarszałkiem Witoldem Jabłońskim podpisywał umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia, na które Urząd Marszałkowski dołoży 15-milionową dotację (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego).

- Rewal jest pierwszym samorządem w Polsce, który zrealizuje tak ogromne przedsięwzięcie, jakim jest odnowienie i rozbudowa nadmorskiej kolei - dodaje Skraburski. - W sumie wyda na to 40 mln zł. Co ciekawe, projekt będzie rzutem na taśmę realizowała jedna firma.

W czasie tego sezonu na trasę między Pogorzelicą a Trzęsaczem nie wyjedzie więc ani uwielbiany przez miłośników starej kolejki - parowóz Px48 (zwany Parysem), ani też lokomotywa spalinowa.

Projekt rewitalizacji zakłada modernizację i rozbudowę torowiska na trasie Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Śliwin i Pogorzelica o długości ponad 10 km. Wybudowane zostaną trzy nowe budynki dworcowe, które zaplanowano w Trzęsaczu, Śliwinie i na nowym przystanku stacja Niechorze 2 - przy Latarni Morskiej. Przebudowane zostaną także ulice Dworcowa i Pałacowa w Trzęsaczu, w planie jest również remont mostu kolejowo-drogowego na kanale Liwka. Kolejne wyzwanie to gruntowany lifting istniejących już obiektów dworcowych, które będą zdobić zrekonstruowane w stylu XIX-wiecznej architektury stacyjki. Projekt zakłada, by na dworcach prócz kas biletowych, powstały punkty informacji turystycznej, wypożyczalnie rowerów, a z czasem na kilku z nich - mini hostele, ekspozycje taboru kolejowego oraz biblioteki tematyczne. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane do końca 2012 r.

źródło: 24Kurier

2 komentarze