Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Upada projekt taborowy dla Przewozów Regionalnych

jm, Rynek Kolejowy/Dziennik Gazeta Prawna,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

Najprawdopodobniej nie uda się projekt zamówienia 62 pociągów do obsługi połączeń międzywojewódzkich dla Przewozów Regionalnych. Trzy województwa nigdy nie były zainteresowane projektem. Teraz oficjalnie wycofały się z niego kolejne: małopolskie, śląskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Pieniądze na zakup taboru z programu POIiŚ mają zostać podzielone pomiędzy województwa i przewoźników w kilku oddzielnych projektach.
Województwo mazowieckie nigdy nie było zainteresowane zamawianiem taboru dla Przewozów Regionalnych, podobnie jak podlaskie i warmińsko mazurskie. Jak czytamy w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej", cztery województwa - śląskie, małopolskie, podkarpackie i zachodniopomorskie - już wycofały się pisemnie z projektu, a to samo chcą zrobić urzędy marszałkowskie w Poznaniu i Szczecinie.

Według informacji "Rynku Kolejowego" pieniądze z POIiŚ na tabor pasażerski mają zostać wykorzystane w inny sposób. Zamiast jednego dużego zamówienia będziemy mieć do czynienia z kilkoma mniejszymi, a cała kwota z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostanie podzielona. O przydział pieniędzy z puli 175 mln euro będą mogły występować poszczególne województwa wspólnie z przewoźnikami.

- Zarząd województwa śląskiego zgadza się z ideą, że pieniądze z POIiŚ mają być wykorzystane na zakup taboru. Uważa jednak, że sprawniej i skuteczniej może to przeprowadzić Grupa podmiotów, której intencją jest wzmocnienie relacji komunikacyjnych między regionami. Zarząd województwa śląskiego interesuje zatem koncepcja alternatywna, czyli Grupa zakupowa w skład której mogą wejść województwa śląskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie – powiedział przed tygodniem „Rynkowi Kolejowemu” Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

źródło: Rynek Kolejowy

3 komentarze