Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Tego lata turyści nie pojadą wąskotorówką w Rewalu

mg, Gazeta.pl,

dodane przez zack1989

Ale gmina obiecuje, że za rok, po generalnym remoncie, wsiądą do zmodernizowanych wagonów, ciuchcia pojedzie nowymi torami, będą nowe perony i odrestaurowane dworce.
Kolej wąskotorowa w gminie Rewal przechodzi gruntowny remont. - Wykonawca przejął już plac budowy - mówi Hanna Nowak, kierownik referatu transportu kolejowego gminy Rewal. - Żałują turyści, żałujemy my, że w tym sezonie wąskotorówka jest nieczynna, ale za rok będziemy przewozić ludzi w znacznie atrakcyjniejszych warunkach.

Projekt przebudowy wąskotorówki "Rewitalizacja zabytkowej linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gminie Rewal - remont budynków i budowli wraz z zagospodarowaniem terenu" ma kosztować prawie 40 mln zł, z czego niecałe 15,5 mln dołoży Unia Europejska.

- Wymienione zostaną przede wszystkim tory, most, nasypy, powstaną nowe perony i oczywiście dworce - mówi Hanna Nowak.

Odrestaurowane zostaną cztery dworce: w Rewalu, Pogorzelicy i Niechorzu. Gmina wybuduje też nowe dworce: w Trzęsaczu, Śliwinie i Niechorzu przy latarni morskiej. Wyremontowany zostanie także zabytkowy most kolejki na kanale Liwka w Niechorzu.

Na każdym dworcu będzie wypożyczalnia rowerów, gastronomia i sklepy.

Gmina zapowiada też modernizację taboru kolejowego, m.in. remont wagonów i parowozu.

Nadmorska Kolejka Wąskotorowa od Gryfic przez Rewal do Niechorza została wybudowana w 1896 r. 20 lat później trasę wydłużono przez Pogorzelicę do Trzebiatowa. Od 1995 r. rewalska wąskotorówka jest wpisana do rejestru zabytków.

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy