Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: PKP Intercity dostosuje lokomotywy do wagonów push-pull

wś, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

PKP Intercity zamierza kupić 30 wagonów piętrowych do obsługi połączenia Warszawa - Łódź. Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", będą to wagony typu push-pull. Na razie przewoźnik nie planuje jednak zakupu wagonów sterujących. Zrobi to dopiero po modernizacji posiadanych lokomotyw i dostosowaniu ich do pchania składów.
– Wagony, które zamierzamy kupić będą wykorzystywały technologię push-pull – powiedziała "Rynkowi Kolejowemu" Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Dodała, że projekt na razie nie przewiduje zakupu wagonów sterujących.

Jak wyjaśniła, na początku do obsługi wagonów będą wykorzystywane lokomotywy, które spółka już posiada. Zapewniła, że będą to maszyny rozwijające prędkość 160 km/godz. Przewoźnik zamierza jednak w przyszłości zmodernizować kilka lokomotyw i dostosować do obsługi systemu push-pull. - Wówczas zostaną dokupione wagony sterujące - zapewniła nas rzeczniczka PKP Intercity.

Do tej pory jedynym przewoźnikiem w Polsce, który posiada wagony typu push-pull są koleje Mazowieckie, które kupiły 37 takich wagonów od Bombardiera. Mimo spółka posiada wagony sterujące do tej pory nie były one wykorzystywane, ponieważ składy były obsługiwane przez lokomotywy dzierżawione od PKP Cargo. Koleje Mazowieckie dokupiły do nich 11 lokomotyw tego samego producenta, które będą mogły wykorzystać ich możliwości. Pierwsze składy push-pull mazowieckiego przewoźnika są testowane i mają wejść do regularnej eksploatacji we wrześniu.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy