Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pociągi nie pojadą. Jak podróżować?

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta.pl,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

Całodobowy strajk zapowiadają związkowcy z Przewozów Regionalnych. 17 sierpnia nie wyjadą na trasy pociągi tej spółki łączące Szczecin z Gryfinem, Stargardem czy Świnoujściem. Pasażerowie mogą przesiąść się m.in. do składów PKP InterCity.
Strajk to ciąg dalszy konfliktu o wynagrodzenia. Związkowcy domagają się podwyżek o 250 zł, licząc od czerwca. Zarząd spółki proponuje rozłożenie tej podwyżki na półtora roku. Kolejarze już strajkowali. 5 lipca pociągi Przewozów Regionalnych nie kursowały przez dwie godziny. Większych kłopotów pasażerowie jednak nie mieli, bo protest odbył się po godzinach porannego szczytu.

Tym razem strajk będzie bardziej dotkliwy. Najbardziej odczują protest mieszkańcy Gryfina i Stargardu, którzy dojeżdżają do Szczecina do pracy. Pociąg Przewozów Regionalnych to na tych trasach najbardziej popularne połączenie. Czy pasażerowie mają jakąś alternatywę?

Z Gryfina w ciągu porannego szczytu odchodzą cztery pociągi Przewozów Regionalnych. Te nie pojadą. Na trasie pozostanie jednak jeden pociąg spółki PKP Intercity, który przejeżdża przez Gryfino (odjazd 6.07, przyjazd do Szczecina 6.43). Bilet na ten pociąg kosztuje 10 zł. To drożej niż przejazd PR, które inkasują na tej trasie 6,30 zł.

W drugą stronę pociąg spółki PKP IC jest tylko jeden. Odjeżdża o 21.07. Gryfinianom pozostaje skorzystanie z autobusów PKS, które jeżdżą na linii Dolna Odra-Szczecin lub dogadanie się z kimś, kto dojeżdża do Szczecina samochodem. To też jest zresztą utrudnione, bo najkrótsza trasa między miastami, przez terytorium Niemiec, jest z powodu remontu mostu na Odrze zamknięta.

Podobny kłopot będą mieli mieszkańcy Stargardu. Pociąg spółki PKP IC jest tylko jeden. Odjeżdża ze Stargardu dopiero o godzinie 8.32 (w Szczecinie jest o 9.03; cena biletu jest niemal identyczna - IC kosztuje 9,60 zł, PR - 9,50 zł). Nieco lepiej wyglądają możliwości powrotu do Szczecina. Pociągi PKP IC (jadące pod szyldem Twoje Linie Kolejowe) wyruszają z Dworca Głównego o 15.05 o i 17.43. Pozostaje też PKS i prywatne busy.

Pociągowy paraliż w najmniejszym stopniu odczują mieszkańcy Świnoujścia. Na trasie Szczecin-Świnoujście jest przewozy busami oferuje na co dzień kilka firm.

Strajk zaplanowany na 17 sierpnia może nie być końcem protestów. Związkowcy zapowiadają, że jeśli w jego wyniku nie dojdzie do porozumienia, kolejny, całodobowy strajk odbędzie się 24 sierpnia.

źródło: Gazeta.pl

1 komentarz