Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Świętokrzyskie: ED72A już w Świętokrzyskiem

jm, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Od soboty w relacji Kielce - Kraków kursuje zmodernizowany do typu ED72A ezt Przewozów Regionalnych. Za przebudowę pojazdu zapłacił Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Kosztowała 7,3 mln złotych.
Modernizacji ED72 podjął się ZNTK Mińsk Mazowiecki. Jej zakres jest podobny do modernizacji EN57 wykonanej przez ten sam zakład dla województwa Łódzkiego. Dzięki wymianie silników na asynchroniczne i modernizacji wózków, pojazd ma się rozpędzać do 130 km/h. Dodatkowo wymieniono między innymi siedzenia, okna, pulpit maszynisty czy czoło pociągu. Zabudowano także toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych w systemie zamkniętym.

- Określenie wymagań technicznych należało do Przewozów Regionalnych. Urząd Marszałkowski jedynie sfinansował tę modernizację. Zaznaczyliśmy tylko, że chcemy wybrać malaturę pojazdu i dobrać kolorystykę siedzeń, aby zgadzała się z zastosowaną przez Urząd w nowych i modernizowanych pojazdach - powiedział "Rynkowi Kolejowemu" Mariusz Brzeziński, kierownik oddziału przewozów kolejowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. O specjalnej kolorystyce świętokrzyskich pociągów można przeczytać tutaj.

Do Kielc pojazd dotarł w piątek, a w pierwszy kurs wyruszył w sobotę. Już w niedzielę nastąpiła pierwsza awaria falownika i klimatyzacji, jednak pojazd jest sprawny. Nie kursował tylko wczoraj - z powodu strajku w Przewozach Regionalnych.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy