Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Nowy, dynamiczny rozkład jazdy pociągów

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

Dzień przed podróżą upewnij się, o której odjeżdża twój pociąg. Dziś zaczyna się spowodowana remontami torów seria zmian w rozkładzie jazdy kolei. Modyfikacje będą pojawiać się nawet co kilka dni. Jeden z pociągów do Warszawy we wrześniu zmieni swój rozkład aż 12 razy.
- Prosimy pasażerów, aby szczególnie uważnie śledzili rozkład jazdy - apeluje Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

W pierwszych dniach września najwięcej kłopotów czeka podróżujących na linii północ-południe z Trójmiasta do Krakowa przez Warszawę. Szczecińscy pasażerowie pociągów dalekobieżnych początkowo mogą być nawet zadowoleni. Według tymczasowego rozkładu jazdy, który ma obowiązywać od 1 do 14 września, pociągi spółki PKP Intercity trasę Szczecin-Warszawa pokonają 10 minut szybciej niż jeszcze 31 sierpnia. Niewiele zmienią się też godziny odjazdów. I tak np. poranny Intercity "Chrobry" wyruszy o 5.49, by dojechać do Warszawy Centralnej o 11.38 (według starego rozkładu ruszał o 5.51, a u celu był o 11.51). Kolejny pociąg tej spółki do stolicy, jadący pod szyldem TLK, także będzie o 10 minut szybszy.

Mimo wszystko spółka PKP IC zdecydowała, że także na naszej stacji znajdzie się tzw. "mobilny punkt informacyjny". To nic innego jak pracownik PKP ubrany w jaskrawą, firmową koszulkę (z logo składającym się z liter iC).

Nie zmienia się też na razie poranny pociąg do Warszawy spółki Przewozy Regionalne. "Portowiec" odjedzie jak zwykle o 6.50, a do celu dotrze o 13.07 (także 10 minut szybciej niż do tej pory).

Kolejarze uprzedzają jednak, że zmian się doczekamy. I to wielokrotnych. Koronnym przykładem ma być właśnie pociąg InterRegio "Portowiec" relacji Warszawa-Szczecin, którego rozkład jazdy ma się we wrześniu zmieniać aż dwanaście razy! Pasażerowie mogą spodziewać się przede wszystkim wydłużenia czasu przejazdy o pół godziny, a nawet godzinę.

Trzeba też uważać na pociągi regionalne spółki Przewozy Regionalne. I tak na przykład poranny pociąg do Poznania odjeżdżający zwykle o 5.23 do 14 września odjeżdżać będzie 4 minuty wcześniej. Podobnie będzie z pociągiem do tego miasta odjeżdżającym zwykle o 9.35. Skład ruszy 9 minut wcześniej. Z kolej pociąg do Stargardu Szczecińskiego zamiast o 6.35 do 14 września odjeżdżać będzie dopiero o 6.56. Od 5 do 9 września pociąg do Świnoujścia odjeżdżający o 7.25 ruszy o 7.38.

Wszystkie zmiany dotyczące pociągów spółki Przewozy Regionalne można śledzić na bieżąco na stronie www.przewozyregionalne.pl/zmiany. Na stronie wyświetla się lista stacji. Wybieramy link Szczecin Główny. Na stronie wyświetlają się najpierw informacje dotyczące opóźnień i zmian kursowania pociągów danego dnia, a dolnej części tabeli są spisane zmiany obowiązujące przez kilka, kilkanaście dni.

Z kolei spółka PKP Intercity po informacje odsyła na swoją stronę internetową www.intecity.pl oraz pod numery telefonów: Ogólnopolskiej Infolinii Kolejowej 19 757 (z telefonów stacjonarnych) lub 42 20 55 007 (z telefonów komórkowych). Jak jednak uczy doświadczenie, z dodzwonieniem się może być spory kłopot.

Jest też jedna dobra informacja. Przewozy Regionalne ogłosiły, że od 16 do 22 września w pociągach regionalnych rowery będzie można przewozić za darmo. Ma to związek z trwającym w tym czasie Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu.

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy